Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Poprawi urodę

Chrzan pospolity to nie tylko pikantna przyprawa, ale także cenny surowiec znajdujący szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. W celach leczniczych wykorzystuje się nie tylko jego korzeń, ale też liście. Roślina ta używana jest również w kosmetyce.

Chrzan zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Jest bogaty w witaminy z grupy B, a także witaminę E, A oraz K. Co ciekawe, roślina ma dwa razy więcej witaminy C niż cytryna. Zawiera także olejek eteryczny, cukry, glikozyd sinigrynę i enzymy. Poza tym jest bogata w: wapń, potas, magnez, fosfor, cynk czy żelazo. Chrzan uznawany jest także za naturalny antybiotyk.

Chrzan przyśpiesza przemianę materii. Działa przeciwbakteryjne i grzybobójczo

Ogrom zalet

Ma właściwości przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Działa przeciwnowotworowo, antyseptycznie, a w postaci syropu – wykrztuśnie. Przyśpiesza przemianę materii, pobudza wydzielanie soków trawiennych i wspiera działanie układu pokarmowego. Roślina ma także niewielkie właściwości moczopędne i przeciwreumatyczne. Ponadto cenny skład chrzanu wpływa korzystnie na urodę. Pozytywnie działa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Wskazaniem do stosowania chrzanu pospolitego mogą być m.in.: infekcje górnych dróg oddechowych, objawy przeziębienia, zaburzenia trawienia, niestrawność, choroby reumatyczne, wsparcie układu odpornościowego, uciążliwy kaszel, zapalenie oskrzeli, ból gardła, infekcje dróg moczowych, anemia, niektóre schorzenia wątroby (bez niewydolności i marskości wątroby), bóle mięśniowe. Mówiąc krótko, chrzan pospolity ma ogrom zalet.

Zastosowanie

Z chrzanu można przygotować naturalny syrop lub leczniczą nalewkę.
Foto: Unsplash

Z uwagi na swoje walory kulinarne chrzan najszerzej stosowany jest w kuchni. Korzeń wykorzystuje się głównie jako przyprawę do dań, mięs, sosów czy kanapek. Korzeń można kupić w postaci mielonej, jeżeli jednak jest możliwość, warto wybierać świeży. Z kolei liście rośliny w kuchni wykorzystuje się najczęściej jako składnik pesto bądź dodatek do sałatek. Zarówno korzeń, jak i suszone liście chrzanu wykorzystuje się także do przygotowywania herbatek i naparów. Z rośliny można zrobić też naturalny syrop lub leczniczą nalewkę. Z liści chrzanu można sporządzić okłady na dolegliwości bólowe. W tym celu wystarczy położyć świeże liście na skórę, a następnie zawinąć je bandażem. Chrzan można przyjmować w postaci tabletek, ponieważ bywa on składnikiem suplementów diety, ale… Podczas wewnętrznego stosowania chrzanu należy zachować ostrożność, gdyż zawiera silnie działające związki, które drażnią błony śluzowe.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Spożywanie rośliny w nadmiernych ilościach może powodować silne bóle brzucha, wymioty i podrażnienie przewodu pokarmowego. Ostrożność należy zachować także w przypadku stosowania zewnętrznego. Chrzan nie powinien być stosowany na wrażliwą, podrażnioną skórę lub rany. Poza tym spożywanie rośliny nie jest wskazane w następujących przypadkach: alergia na przyprawy i zioła, choroba nerek, niektóre schorzenia układu pokarmowego, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Szczególną ostrożność w stosowaniu chrzanu powinny zachować także osoby mające problemy z tarczycą, zwłaszcza z niedoczynnością tego gruczołu. W takich przypadkach stosowanie rośliny najlepiej omówić z lekarzem.

Karolina Świerc

 

 

Show More