Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Prawie jak w niemieckim przedszkolu

W Toszku i Steblowie wystartował w minioną sobotę pilotażowy projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej „Niemiecki Klub Malucha”. – Zajęcia dla maluchów od 3 do 6 lat będą się odbywały dwa razy w miesiącu, do połowy grudnia. Celem projektu jest przygotowanie tych najmłodszych dzieci do późniejszego udziału w niemieckich kursach sobotnich – mówi Weronika Wiese, zastępca dyrektora DWPN.

 

 

Pierwsze zajęcia w ramach Niemieckiego Klubu Malucha odbyły się w zeszłą sobotę m.in. w Toszku Foto: DWPN

 

 

Niemieckie Kluby Malucha to wsparcie dla rodziców pragnących wychowywać swoje dzieci dwujęzycznie oraz zapewnić im regularny kontakt z kulturą niemiecką. Dwugodzinne zajęcia, mające na celu zapewnienie najmłodszym dzieciom styczności z językiem niemieckim w najszerszym możliwym wymiarze, będą odbywać się dwa razy w miesiącu w dwunastoosobowych grupach dzieci w wieku od 3 do 6 lat. – Pomysł ten właściwie pojawił się już dwa lata temu i teraz udało nam się pozyskać dofinansowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na to, żeby zrealizować go początkowo w dwóch kołach DFK, w Toszku i Steblowie – mówi Weronika Wiese, która podkreśla, że zaangażowanie kół mniejszości niemieckiej w projekt jest dla DWPN-u bardzo istotne. Koła DFK mogą pomóc zebrać grupę, udostępnić salę. – Na naszej stronie internetowej jest ankieta skierowana do kół DFK. Zależy nam bowiem na tym, żeby rozpoznać, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na takie kluby malucha. Jeśli będzie ono duże, to już będziemy się starać o kolejne środki finansowe, ponieważ jest teraz szansa na nie. Dlatego zachęcamy wszystkie koła DFK do zgłaszania się u nas – mówi Weronika Wiese, podkreślając, że kluby malucha mają być „namiastką niemieckiego przedszkola”

 

.

Zajęcia z dziećmi, a będzie to właściwie zabawa, będą się odbywały wyłącznie w języku niemieckim – podkreśla Weronika Wiese. W przyszłości takie kluby malucha mogłyby funkcjonować przy każdym aktywnym DFK. – Na razie jest wielki entuzjazm i euforia, że się uda. Inicjatywa jednak musi wychodzić przede wszystkim od kół DFK. Jeśli projekt się spodoba, a jest zaplanowany na lata, to na pewno zyskają na tym najmłodsi – mówi zastępczyni dyrektora DWPN. Więcej informacji o „Niemieckim Klubie Malucha” można znaleźć na stronie internetowej www.haus.pl.

 

 

A. Durecka

Show More