Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Śladami opolskiej historii

Opolski TSKN zaprasza we wrześniu i październiku na jesienne spacery po mieście. O historii miasta opowiedzą hobbiści i naukowcy. Trzy spacery już się odbyły, dwa – w miniony weekend. Kto nie miał okazji wziąć w nich udziału, ten może jeszcze pospacerować 23 września i 7 października.

W spacerze wzięło udział kilkadziesiąt osób. Foto: Anna Durecka.

 

 

– Pierwszy spacer z cyklu odbył się 2 września. Krystyna Słodczyk poprowadziła nas szlakiem przyrodniczego bogactwa wyspy Bolko. A w miniony weekend mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej o historii chrześcijaństwa w Opolu. Po opolskich świątyniach oprowadzał nas dr Gerhard Schiller, natomiast dr Joanna Filipczyk z Muzeum Śląska Opolskiego poprowadziła spacerowiczów w niedzielę na cmentarz przy ul. Wrocławskiej – mówi Joanna Hassa z TSKN.

Każdy z dotychczasowych spacerów zgromadził kilkadziesiąt osób zainteresowanych historią Opola. Nie inaczej było w ostatnią sobotę. Spacerowicze wyruszyli w trasę z kościoła „na górce”. – Nasz spacer zaczęliśmy tutaj, bo jest to jedno z najstarszych miejsc związanych z chrześcijaństwem w Opolu. Jest wielce prawdopodobne, że tutaj przebywał i wygłosił jedno z pierwszych kazań św. Wojciech, późniejszy męczennik – mówił przewodnik dr Gerhard Schiller.

 

Sobotni spacer poprowadził dr Gerhard Schiller.
Foto: A. Durecka

 

Następny spacer odbędzie się 23 września. Wówczas o rzeźbie w miejskiej przestrzeni opowie Monika Adamska. Spacer rozpocznie się na placu Daszyńskiego przy słynnej fontannie Ceres. Cykl zakończy spacer, który 7 października poprowadzi Beata Kubica. Jego motto przewodnie brzmi: „Opolski szlak kobiet na stulecie praw”. – Myślę, że to będzie też bardzo ciekawy spacer, bo przybliży nam sylwetki słynnych przedwojennych Opolanek. A tych jest zaskakująco dużo – dodaje Joanna Hassa.

 

 

Udział w spacerach jest bezpłatny. Wystarczy zjawić się na miejscu zbiórki – oba spacery startują o godz. 11.00. Spacery organizowane przez TSKN finansowane są przez opolski urząd marszałkowski i urząd miasta.

 

Anna Durecka

Show More