Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Symbol wiosny

Rozpoczął się maj, a wraz z nim w wielu miejscowościach możemy podziwiać kolorowe drzewka majowe. Tradycja, która jest szczególnie zakorzeniona w południowych Niemczech, zwłaszcza w Bawarii, trafiła również do kultury górnośląskiej, głównie za pośrednictwem mniejszości niemieckiej w województwach opolskim i śląskim. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj i jak trafił do Polski?

Drzewko majowe, symbol wiosny i wzrostu, ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich. W tamtych czasach wybierano drzewa, wokół których tańczono i obchodzono święta. Były one znakiem wiosny i symbolizowały płodność. Wraz z chrystianizacją ten pogański zwyczaj został zakazany. Jednak w XVI w. w Niemczech rozwinął się zwyczaj wznoszenia korowanego drzewa, ozdobionego wieńcami i wstążkami, w dniu 1 maja. Od tego czasu drzewko majowe symbolizuje dobrobyt, wzrost, szczęście i błogosławieństwo.

W słowiańskojęzycznych wioskach Górnego Śląska, które niegdyś były częścią niemieckiego obszaru kulturowego, istniała podobna tradycja znana jako „moyk”.

Jednak stawianie drzewka majowego to nie tylko świąteczna tradycja, lecz jest także w pewnej mierze związane z kradzieżą i celebrowaniem społeczności. Młodzi mężczyźni z sąsiednich gmin często próbują ukraść drzewo, co odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami. Dopiero po udanej kradzieży żąda się okupu w postaci beczek piwa i przekąsek, po czym następuje wspólne świętowanie.

W Schodni drzewko majowe wznoszone jest w maju co roku od lat.
Foto: DFK Schodnia

W słowiańskojęzycznych wioskach Górnego Śląska, które niegdyś były częścią niemieckiego obszaru kulturowego, istniała podobna tradycja znana jako „moyk”. W Noc Walpurgii myślący o małżeństwie chłopcy wznosili krzak z chrustu, kwiatów i kolorowych wstążek na szczycie długiego słupa, często przy bramie do domu swojej wybranki. Jednak ów symbol miłości, „moyk”, był często celem kradzieży lub zamiany przez zazdrosnych rywali. „Moyk” był również znany jako „słup zielonoświątkowy” na całym Śląsku i był szeroko rozpowszechniony już w XIII w.

Dziś drzewko majowe jest ponownie bardziej powszechne na Górnym Śląsku. Dla mniejszości niemieckiej w Polsce wznoszenie drzewka majowego stało się symbolem jej niemieckich tradycji, ponieważ „moyk” jest poza tym prawie nieznany w tym kraju.

Wznoszenie drzewka majowego łączy nie tylko mieszkańców południowych Niemiec, lecz także mniejszość niemieckojęzyczną w Polsce, ze wspólną tradycją, która przetrwała wieki i wita wiosnę z radością i duchem wspólnoty.

W tym roku koła DFK ponownie organizują festiwale drzewka majowego. Dokładne informacje o tym, gdzie i kiedy odbędą się imprezy, można znaleźć na stronach lokalnych kół DFK na Facebooku.

Andrea Polański

Show More