Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

150 uczestników w 15 lokalizacjach w Polsce

W 2021 r. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej uruchomił projekt „Jugendpunkt”. Chodzi o miejsca, w których młodzi ludzie mogą się spotkać i wspólnie roztrząsać różne tematy. Gdy projekt ruszał w 2022 r., w całej Polsce działało 15 Punktów Młodzieżowych.

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą spędzać wolny czas, ale także realizować swoje pomysły. Oznacza to, że oprócz projektów dla dzieci i dorosłych tworzona jest dosłownie przestrzeń dla młodzieży z mniejszości niemieckiej. I wydaje się, że pomysł się sprawdza. – Spotkania w punktach młodzieżowych stały się dla młodych ludzi aktywnymi i atrakcyjnymi formami spędzania wolnego czasu, bowiem w każdym punkcie mogli zrealizować własne inicjatywy w formie miniprojektów – mówi koordynatorka projektu Andżelika Wolny.

150 uczestników zorganizowało łącznie 25 własnych miniprojektów w poszczególnych punktach młodzieżowych. Sumarycznie we wszystkich punktach w 2022 r. odbyły się 173 spotkania. Skupiono się nie tylko na zainteresowaniach młodzieży, lecz także na aktywnym promowaniu używania języka niemieckiego w życiu codziennym. Warto też nadmienić, że projekt nie ograniczał się do Górnego Śląska, gdzie mieszka większość członków mniejszości niemieckiej. Co prawda większość punktów znajdowała się właśnie tam (Ligota Turawska, Gliwice, Rudy, Kozłowice, Opole, Racibórz, Stolarzowice, Izbicko, Toszek, Walce oraz Biała), niemniej reprezentowany był również Dolny Śląsk (Kłodzko, Wałbrzych), a na Warmii i Mazurach punkty młodzieżowe działały w Olsztynie i Bartoszycach.

Punkty młodzieżowe są jednak aktywne nie tylko w poszczególnych lokalizacjach. Inicjatywy można również śledzić za pośrednictwem mediów społecznościowych, zarówno na Facebooku, TikToku, jak i Instagramie. Każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o punktach młodzieżowych, może zasięgnąć informacji u Andżeliki Wolny z DWPN (andzelika.wolny@haus.pl).

ru

Show More