Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Praca i uroczystości z okazji nowego roku

1 lutego w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz w Sopocie w restauracji „L’Entre Villes” odbyły się dwa ważne wydarzenia wprowadzone przez konsul generalną Cornelię Pieper podczas jej kadencji: spotkanie niemieckich mediatorów kulturalnych w okręgu oraz przyjęcie noworoczne Konsulatu Generalnego.

Przed świętowaniem jest praca – dotyczy to zwłaszcza pracowników Konsulatu Generalnego w Gdańsku, którzy przygotowują się do przyjęcia noworocznego. 1 lutego pięcioro z nich oraz kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie Lorenz Barth poświęcili również czas na spotkanie z ludźmi, którzy pracują na rzecz promocji niemieckiej kultury w północnej Polsce: lektorami Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD), niemieckimi nauczycielami i wolontariuszami w polskich szkołach, menedżerem ds. kultury z ramienia Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa), przedstawicielami polsko-niemieckich stowarzyszeń i instytucji, takich jak Instytut Herdera na Uniwersytecie Gdańskim i Wspólnota Kulturowa „Borussia” w Olsztynie (Allenstein).

Generalkonsulin Cornelia Pieper (rechts) mit (v. l.) den Bürgermeistern aus Monheim, Wolodymyr (Ukraine) und Marienburg sowie mit den Vizebürgermeistern von Zoppot und Danzig
Foto: Uwe Hahnkamp

Wspólna praca…

Konsul generalna Cornelia Pieper chciałaby się bezpośrednio dowiedzieć, jakie działania miały miejsce i jakie będą miały miejsce w danym roku. Jednocześnie spotkanie stanowi platformę do nawiązywania kontaktów między twórcami kultury, którzy na co dzień często działają samotnie.

Die Gäste von der Allensteiner deutschen Minderheit beim Neujahrsempfang in Zoppot
Foto: Uwe Hahnkamp

Na rok 2024 przewidziano kilka tematów przewodnich: 300-lecie Immanuela Kanta, 80-lecie zamachu na Adolfa Hitlera w powiązaniu z pałacem w Sztynorcie (Steinort), zbliżające się Dni Hanzy w Gdańsku z bogatym programem, 10-lecie Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) oraz kontynuacja Roku Herdera w Gdańsku z wykładami filozoficznymi. Lorenz Barth zapowiedział też, że dzięki zmianom politycznym ukaże się wreszcie czwarty tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii.

Von links: Hans Henninger, in Mittelfranken Beauftragter für die Partnerschaft mit Pommern, Gabriela Blank vom dortigen Büro für Regionalpartnerschaften und Generalkonsulin Cornelia Pieper im Gespräch
Foto: Uwe Hahnkamp

W duchu łączenia pożytecznego z przyjemnym część mediatorów kulturalnych, którzy przyjechali spoza trójmiasta Gdańsk–Sopot–Gdynia, wykorzystała wolne popołudnie na zwiedzanie katedry w Gdańsku-Oliwie, słynącej przede wszystkim z organów, a także wybrała się nad morze w Sopocie i dała się ponieść wiatrowi na miejskim molo. Podmuchy były gwałtowne dla osób z głębi lądu, ale nie tak bardzo dla miejscowych, co sugerowała duża liczba odwiedzających pomimo pogody. Zapewne częścią tego pełnego przygód programu był również fakt, że dwa prawdziwe sopockie dziki musiały przejść przez jezdnię tuż przed samochodem na ostatnim odcinku trasy na przyjęcie noworoczne.

Vom Winde verweht – Die  Kulturmittler Victor von Buon und Chantal Stannik auf der Mole von Zoppot
Foto: Uwe Hahnkamp

… wspólne świętowanie

Jak zawsze pracownikom Konsulatu Generalnego, z Cornelią Pieper na czele, udało się stworzyć ciepłą, przyjemną i swobodną atmosferę przyjęcia w sopockiej restauracji, w której wszyscy goście dobrze się czuli. Po wystąpieniach kilku znamienitych gości, takich jak była Pierwsza Dama Danuta Wałęsa i dyrektor ECS Basil Kerski, oraz bufecie na dwóch piętrach, była muzyka ze śpiewem na żywo i tańcami.

Generalkonsulin Pieper beim Tanz mit Greta Reschke von der deutschen Minderheit in Gdingen
Foto: Uwe Hahnkamp

Chociaż mniejszość niemiecka z północnej Polski nie była tak licznie reprezentowana jak w poprzednich latach z powodu kilku nieobecności spowodowanych chorobami, świętowano tym bardziej gorliwie. W tej atmosferze można było również nawiązać kontakty towarzyskie z innymi gośćmi, w tym z przedstawicielami polsko-niemieckich inicjatyw, takich jak Towarzystwo Lehndorffa w Sztynorcie czy partnerstwo regionalne między Środkową Frankonią a Pomorzem. Pewnym minusem było to, że niektórzy stali goście z Niemiec nie mogli przyjechać do Sopotu z powodu strajków w Niemczech. Podsumowując, dzień ten był jednak dobrze zorganizowanym wydarzeniem i stanowił zachętę na bieżący rok – dokładnie tak, jak zamierzano.

Uwe Hahnkamp

Show More