Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bor cię ochroni

Bohaterem dzisiejszego odcinka jest bor. To pierwiastek, który obecny jest w naszym organizmie w niewielkich ilościach, ale jest potrzebny do wielu procesów zachodzących w ciele i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jest on m.in. niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, przede wszystkim do utrzymania gospodarki wapniowej, dobrej kondycji i odpowiedniej ilości hormonów.

Udowodniono też, że minerał ten wykazuje właściwości antybakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Uczestniczy w wielu procesach odbywających się w organizmie, a jego obecność jest niezbędna do utrzymania zdrowych i silnych kości oraz stawów. Pierwiastek ten zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, chorób tkanki łącznej, paradontozy czy zapalenia stawów. Skutecznie usuwa toksyny i stabilizuje stężenie hormonów, głównie testosteronu oraz estrogenu.  Bor ma również wpływ na układ odpornościowy, szybkość gojenia się ran, procesy starzenia i reakcje alergiczne. Do tego chroni przed chorobami układu krążenia, nadwagą, nowotworami i zmianami zwyrodnieniowymi!

Bor usuwa toksyny i stabilizuje stężenie hormonów, głównie testosteronu oraz estrogenu.

Przeciwwskazania do suplementacji

Ponadto bor obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL, zapobiega utracie wapnia, zwiększa gęstość kości, poprawia koordynację ruchową, zdolność pamięci i koncentracji. Oddziałuje też na przyswajalność witamin i minerałów, łagodzi objawy menopauzy, ułatwia powrót do zdrowia po kontuzjach. Mówiąc krótko: bor ochroni przed wieloma dolegliwościami, ale… nie wszyscy mogą po niego sięgać. Suplementacja boru jest bezpieczna dla większości osób, ale w niektórych przypadkach może się wiązać z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych. Z zażywania boru powinni zrezygnować pacjenci onkologiczni, ponieważ pierwiastek ten w organizmie może oddziaływać podobnie jak żeński hormon estrogen. Sytuacja ta jest bardzo niekorzystna w przypadku raka piersi, macicy i narządów rozrodczych. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety chore na endometriozę. Bor nie jest zalecany również w przypadku schorzeń nerek oraz w okresie ciąży i karmienia piersią.

Niedobór i nadmiar boru

Warto wiedzieć, że niedobór boru w naszym organizmie może skutkować: bólem kości, mięśni, stawów, apatią, niskim stężeniem witaminy D, niskim poziomem wapnia, problemami z koordynacją ruchową, zaburzeniami pamięci i koncentracji czy też skurczami mięśni. Przewlekły niedobór boru może doprowadzić do: osteoporozy, raka prostaty, chorób zwyrodnieniowych stawów, a także zahamowania wzrostu u dzieci i młodzieży. Jeżeli chodzi o nadmiar boru, to warto podkreślić, że jest regularnie usuwany z organizmu i rzadko powoduje nieprzyjemne dolegliwości. O przedawkowaniu tego pierwiastka można mówić po przyjęciu 100 mg. Wówczas może się pojawić ból brzucha i głowy, biegunka, uczucie niepokoju i drgawki. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem i odstawić wszelkie suplementy zawierające tę substancję.

Źródłem boru w diecie są przede wszystkim orzechy.
Foto: Unsplash

Źródła boru w diecie

Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość tego pierwiastka, nie musimy koniecznie sięgać po suplementy. Należy jednak spożywać regularnie: rodzynki, migdały, orzechy laskowe, suszone morele, awokado, masło orzechowe, orzechy brazylijskie, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, suszone śliwki, daktyle, brzoskwinie, soczewicę, ciecierzycę, seler, grejpfruty czerwone, ciemne winogrona, miód, oliwki, jabłka, gruszki, otręby pszenne, brokuły, marchewkę, pomarańcze, cebule, banany, ziemniaki. Bor znajduje się w owocach i warzywach, ponieważ jest obecny w glebie i nawozach mineralnych. Niestety mimo to dość duża grupa osób ma problem ze zbyt niskim poziomem boru w organizmie, co jest spowodowane nieodpowiednią dietą lub spożywaniem warzyw głównie w postaci gotowanej. Obróbka termiczna powoduje utratę wielu cennych wartości odżywczych.

Karolina Świerc

Show More