Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Deutsch AG” rusza po feriach zimowych

Już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiego projektu „Deutsch AG”. O projekcie z jego koordynatorką Sybillą Dzumlą rozmawia Anna Durecka.


Tuż po feriach zimowych, czyli wraz z rozpoczęciem nowego semestru, rusza kolejna edycja projektu „Deutsch AG”. Chociaż tak naprawdę projekt rozpoczyna się na nowo wraz z Nowym Rokiem, prawda?
Projekt „Deutsch AG” ma szczególną strukturę. Jest to projekt roczny, ale ponieważ jest realizowany w 100% w szkołach, musimy dostosować się do roku szkolnego. Mimo że zakończył się w grudniu, zadbaliśmy o to, aby w odpowiednim czasie zapewnić dalsze finansowanie projektu, tak aby mógł on ruszyć tuż po feriach zimowych. W pierwszym semestrze, tj. jesienno-zimowym, udało nam się z powodzeniem wesprzeć 420 grup kursowych. W grudniu ogłosiliśmy nową procedurę rejestracji, która powoli dobiega końca. Jest jednak jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zainteresowane szkoły mogą się z nami skontaktować. Zaczynamy od nowa z nowymi grupami, nawet jeśli większość z nich będzie funkcjonować jako kontynuacja. 90% grup, które mieliśmy w semestrze jesienno-zimowym, również rozpocznie działanie ponownie od 1 lutego. Trzeba jednak ponownie złożyć wniosek, korzystając z nowych formularzy zgłoszeniowych. Zawsze jednak mamy zarezerwowane miejsca dla nowych grup na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba uruchomienia zupełnie nowej grupy w nowym semestrze. Tak było i tym razem. Do programu włączyliśmy nowe grupy z województw śląskiego i opolskiego.

„Deutsch AG” startet wieder ab dem 1. Februar.
Quelle: VdG

Jak projekt rozwinął się pod względem liczby uczestników w ubiegłym roku? W minionym roku po raz pierwszy w projekcie wzięły udział również młodsze klasy…
W ubiegłym roku mieliśmy 264 grupy w województwie opolskim, 106 w województwie śląskim i pozostałe 50 w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i lubuskim. Mieliśmy jedną grupę na Dolnym Śląsku i dwie w Pile. Grupy te powstały z inicjatywy lokalnej mniejszości niemieckiej. Trzeba też podkreślić np. działalność przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej w Słupsku, dzięki któremu powstało wiele grup kursowych w Słupsku i okolicach.
Prawdą jest, że w ostatnim roku podwoiliśmy liczbę grup kursowych. Obecnie rozszerzyliśmy materiały robocze dla młodszych grup wiekowych, a program nauczania został przygotowany rok temu. Test językowy, który uczniowie muszą zdać na koniec każdego semestru, również został dostosowany do młodszych uczniów. Chcielibyśmy to utrzymać pomimo faktu, że niemiecki jako język mniejszości będzie najprawdopodobniej ponownie nauczany w wymiarze trzech godzin zamiast jednej od nowego roku szkolnego.

Sybilla Dzumla: – Nie chcemy wykluczać z projektu młodszych uczniów.

Więc nie ma to wpływu na projekt?
Trochę ma, ale nie chcemy wykluczać z projektu młodszych uczniów. Nie możemy zapominać, że u źródeł projektu „Deutsch AG” nie leży dyskryminacja mniejszości niemieckiej w zakresie nauczania języka niemieckiego. Powodem dodatkowych lekcji języka niemieckiego dla klas siódmych i ósmych było wprowadzenie zakazu równoległego nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i jako języka obcego.

Projekt „Deutsch AG” jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Show More