Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mniejszość Niemiecka zaniepokojona

W doniesieniach medialnych z dnia 3 października 2023 r. kandydaci na posłów z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Janusz Kowalski i Robert Bąkiewicz zapowiedzieli w Radomiu inicjatywy na rzecz zniesienia przywileju wyborczego dla mniejszości narodowych i etnicznych zapisanego w kodeksie wyborczym. Politycy wskazywali przy tym, że powodem takich działań z ich strony jest w ich opinii ryzyko, jakie może grozić państwu, jeśli kilku posłów mniejszości ukraińskiej czy niemieckiej „miałoby decydować o polskim bezpieczeństwie”. Te słowa spowodowały zaniepokojenie wśród członków mniejszości niemieckiej.

 

W tym tygodniu Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, przesłał w związku z wypowiedziami polityków prawicy pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Czytamy w nim: „Ze względu na przeszłość polityczną obu panów, gdzie już zdarzało się, że ich przekonania a może i fobie względem mniejszości narodowych i etnicznych przekuwały się w rozwiązania systemowe prowadzące do dyskryminacji konkretnej grupy społecznej pragniemy wyrazić nasze obawy płynące z aktualnych zapowiedzi. Działania posła Kowalskiego w przeszłości doprowadziły już do sytuacji, w której aktualnie ok. 55 tyś dzieci mniejszości niemieckiej doświadcza dyskryminacji. Kolejne jego wypowiedzi, które w tym przypadku zostały wsparte przez Pana Roberta Bąkiewicza znanego z publicznie głoszonego skrajnego nacjonalizmu i przynależności do Obozu Narodowo-Radykalnego budzą w naszym środowisku poważne obawy o niebezpieczeństwo przerodzenia się tych wypowiedzi polityków na kolejne rozwiązania systemowe „szufladkujące” obywateli państwa polskiego należących do mniejszości narodowych i etnicznych jako z zasady nielojalnych i w konsekwencji stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego.”

Także młodzież Mniejszości Niemieckiej opowiedziała się za zaprzestaniem prowadzenia polityki nienawiści. “Politycy wykorzystują Niemców do szerzenia nienawiści i podziałów wśród społeczeństwa. Jako młodzi obywatele boimy się mówić o swojej tożsamości, boimy się, dokąd doprowadzi nas ta polityka nienawiści”, mówi na udostępnionym wideo Weronika Koston, szefowa Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Zaś Florian Kostka dodaje: “Nie chcę obudzić się w Państwie, w którym zabronione będzie posługiwanie się językiem regionalnym i ojczystym, nie chcę rezygnować z dziedzictwa moich przodków”.

ru

Show More