Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Otwarta rozmowa

Dzisiaj (19.01.) przedstawiciele mniejszości niemieckiej spotkali się z wiceminister edukacji Katarzyną Lubnauer. Tematem rozmowy była przyszłość polityki edukacyjnej dla mniejszości.

 

W rozmowie z Katarzyną Lubnauer, odpowiedzialną m.in. za mniejszości w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wzięli udział przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) Rafał Bartek, dyrektor biura VdG Joanna Hassa, a także były poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla i Bernard Gaida, pełnomocnik VdG ds. współpracy międzynarodowej.

 

V.l.: Ryszard Galla, Katarzyna Lubnauer, Rafał Bartek, Bernard Gaida, Joanna Hassa
Foto: VdG

 

Jednym z tematów była przyszłość nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości po wycofaniu obowiązujących przepisów ograniczających to nauczanie. Ale chodziło też o braki nauczycieli i jakość lekcji języka niemieckiego w przedszkolach i szkołach. – Rozmawialiśmy też o konieczności poruszenia kwestii języka niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego w dwóch ostatnich klasach szkoły podstawowej. Jeszcze kilka lat temu uczniowie mogli uczestniczyć w obu przedmiotach jednocześnie, ale rząd PiS to uchylił. Zapytaliśmy też panią minister o maturę i problemy z egzaminami z języka niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego. Obecne przepisy powodują, że prawie żaden maturzysta na egzaminie nie wybiera języka niemieckiego jako języka mniejszości – mówi Rafał Bartek i dodaje, że cieszy się, że doszło do otwartej rozmowy na temat problemów Niemców i innych mniejszości. – Wyszliśmy z rozmowy z nadzieją, że pani Lubnauer podejmie przedstawione jej tematy – mówi Rafał Bartek.

ru

Show More