Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Upamiętnią powojenne ofiary

Już po raz dwunasty Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zaprasza na obchody Tragedii Górnośląskiej. Tym razem uroczystość upamiętniająca los ofiar powojennych obozów pracy odbędzie się 29 stycznia w Łambinowicach. Wykład o obozie pracy w Łambinowicach wygłosi dr Renata Kobylarz-Buła, dyrektor Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.


W zeszłym roku minęło 20 lat od oficjalnego otwarcia cmentarza ofiar obozu pracy w Łambinowicach, które nastąpiło 16 września 2002 r. Samo otwarcie poprzedziły trzy lata prac obejmujących m.in.: żmudne ustalanie list ofiar, wykonanie tablic pamiątkowych, prace porządkowe i budowlane. Listę 726 nazwisk przygotował dr Edmund Nowak, ówczesny dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, na podstawie ewidencji obozowej, odnalezionej przypadkiem w 1992 r. Kolejne nazwiska wysłało niemieckie archiwum państwowe Bundesarchiv Bayreuth. W sprawę od początku zaangażowana była też mniejszość niemiecka, w tym były przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń prof. Gerhard Bartodziej i ówczesny dyrektor biura Joachim Niemann, a także ówczesny wicemarszałek województwa Ryszard Galla. Ostatecznie 16 września odsłonięto w Łambinowicach pomnik, na którym znalazło się 19 tablic z 1137 nazwiskami. Pomnik oraz cały cmentarz poświęcił wówczas arcybiskup Alfons Nossol.

Der Friedhof der Opfer des Arbeitslagers Lamsdorf ist seit vielen Jahren der Ort der zentralen Gedenkfeier zum Tag der Oberschlesischen Tragödie, die vom Verband der sozial-kulturellen Gesellschaften in Polen organisiert wird.
Foto: Lucas Netter

Od wielu lat cmentarz ofiar obozu pracy w Łambinowicach jest miejscem centralnych obchodów Dnia Tragedii Górnośląskiej, organizowanych przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. W tym roku Niemcy już po raz dwunasty wezmą udział w nabożeństwie w kościele św. Marii Magdaleny w Łambinowicach. Początek o godz. 15.00. Następnie udają się z wieńcami i wiązankami na cmentarz, gdzie o godz. 16.00 nastąpi złożenie kwiatów i wieńców. O 17.00 w sali wiejskiej w Bielicach referat o obozie pracy wygłosi dr Renata Kobylarz-Buła.

– Jak co roku organizujemy wyjazd autokarem na uroczystość w Łambinowicach. Wciąż mamy wolne miejsce dla chętnych. Zgłaszać można się telefonicznie pod numerami telefonu 774547878, 774538507 – zaprasza Monika Wittek, organizatorka uroczystości.

adur

Również w wielu innych miejscowościach odbędzie się upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej

Dobrodzień: DFK Dobrodzień zaprasza do uczczenia pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 29 stycznia. O godz. 9.00 odbędzie się msza święta w intencji ofiar (kościół pw. św. Marii Magdaleny). Po mszy złożenie wieńca na grobie masowym, na cmentarzu Miłosierdzia Bożego.

Stolarzowice: Mniejszość niemiecka w Stolarzowicach zaprasza 28 stycznia do siedziby DFK na wykład poświęcony wydarzeniom Tragedii Górnoślaskiej. Początek o godz. 16.00. Następnie 29 stycznia DFK zaprasza na mszę za ofiary Tragedii o godz. 11.00 w kościele Chrystusa Króla.

Łaziska Górne: 29 stycznia o godzinie 12.00 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod tablicą poświęconą ofiarom Tragedii Górnośląskiej znajdującą się na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego w Łaziskach Górnych.

Rydułtowy: Rydułtowskie Centrum Kultury „Feniks” zaprasza 27 stycznia na projekcję filmu „Jo był ukradziony – Tragedia Górnośląska” (godz. 15.00), prelekcję „Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku – na straży zapomnianej górnośląskiej historii” (godz. 16.00) i rekonstrukcję wywózki do ZSRR (godz. 19.00).

 

22.01. Gliwice

16.00 Parka Chopina złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem totalitaryzmów

17.00 Msza Św. W Katedrze Piotra i Pawła w Gliwicach w intencji Ofiar Tragedii Górnośląskiej Ziemi Gliwickiej

 

* 27.01. uroczystość upamiętnienia i złożenie kwiatów i zniczy pod tablicą upamiętniającą internowanych do ZSRR 11.00 z Zabrza Rokitnicy

 

* 27.01. Przyszowice. Złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem pomordowanych w roku 1945, następnie o 17.00 msza św. w miejscowym kościele

 

Piątek, 27 stycznia /Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach, ul. Matki Ewy 1:

17:00 – wykład na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic – Dariusz Pietrucha /Stowarzyszenie Pro Fortalicium/;

17:45 – spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem;

19.00 – koncert Lecha Dyblika.

 

Sobota, 28 stycznia /ProFort Centrum, ul. Kasztanowa:

13.30 – przywitanie goście przed rozpoczęciem inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”.

14.00 – początek inscenizacji historycznej „Walki o Miechowice”.

 

28.01. Mysłowice

* 8.30 Uroczystości na cmentarzu leśnym w Mysłowicach Wesołej

* 9.30 Promenada Rosengarten Mysłowice, Obchody Tragedii Górnośląskiej przy pomniku Obozu Pracy w Mysłowicach

 

Marsz na Zgodę 28.01.2023

Ruszamy z Placu Wolności w Katowicach o godzinie 12:00, po drodze złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Tragedii Górnośląskiej w Katowicach Załężu i miejscem kaźni w byłej rzeźni w Świętochłowicach

*14.00 Uroczystości pod Bramą- Pomnikiem Obozu na Zgodzie w Świętochłowicach

 

29.01. Żernica

O godz. 15.45 złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem na cmentarzu, o godz. 16.00 Msza Świeta w kościele w Żernicy

 

11.02. Łabedy

16.00 Prelekcja w Auli Kościoła Św. Anny w Łabędach

17.45 złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Internowanych 1945 roku, Parafia Św. Jerzego, następnie o 18.00 Msza Św.

 

 

Show More