W miniony weekend (19–21 maja) na Górze św. Anny odbyła się trzydniowa konferencja zatytułowana „Granica polsko-niemiecka w okresie międzywojennym”. Oprócz wykładów naukowców z Polski i Niemiec w programie znalazła się również podróż studyjna po dawnym regionie przygranicznym na Górnym Śląsku.
Mniejszość niemiecka to zdyscyplinowana społeczność, nawet w niedzielne poranki pojawia się zmotywowana na wykładach – zauważyła z przymrużeniem oka prelegentka dr Magdalena Sacha z Uniwersytetu Gdańskiego na zakończenie wydarzenia. Prelekcję poprzedził dwudniowy intensywny program w ramach konferencji naukowej zorganizowanej przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) we współpracy z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Opolu, która dotyczyła różnych zagadnień związanych z granicą polsko-niemiecką – zwłaszcza tą na Górnym Śląsku i Pomorzu – w latach międzywojennych.

Foto: Lucas Netter
Siedmiu prelegentów, osiem wykładów
Otwarto ją późnym piątkowym popołudniem (19 maja), bezpośrednio po 54. posiedzeniu Rady VdG, które od rana odbywało się również w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Moderacją zajął się Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Foto: Lucas Netter
Po słowach powitania ze strony przewodniczącego VdG Rafała Bartka oraz dyrektora Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej dr. Michała Mathei, prof. dr hab. Dagmara Jajeśniak-Quast z Centrum Interdyscyplinarnych Studiów Polskich Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą rozpoczęła merytoryczną część konferencji. W swoim wystąpieniu przedstawiła projekt badawczy „Zapomniana granica – polsko-niemieckie poszukiwanie śladów od Górnego Śląska do Bałtyku”, w ramach którego w maju 2018 r. wraz ze studentami odbyła dwutygodniową podróż studyjną wzdłuż dawnej granicy z Gliwic do Gdyni. W jej trakcie badacze poznali historię regionu przygranicznego, m.in. dzięki rozmowom z jego mieszkańcami. – Zdaliśmy sobie wtedy sprawę, że ludzi mieszkających w regionie przygranicznym nie da się zaszufladkować jako Polaków czy Niemców. To ludzie „in between” i często mają kilka tożsamości – mówi prof. dr Jajeśniak-Quast.

Foto: Lucas Netter
Do końca konferencji odbyło się jeszcze siedem wykładów. Doktor Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu przedstawił swoje badania na ten sam temat w wykładzie pt. „Pierwsza Tragedia Górnośląska? Migracje – mniejszości – system wersalski”.

Foto: Lucas Netter
Historyk dr Mirosław Węcki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach mówił o migracji do Zabrza (Hindenburg O.S.) w wyniku referendum na Górnym Śląsku w 1921 r. i podziału regionu w 1922 r.

Foto: Lucas Netter
Doktor Dawid Keller, historyk i archiwista z Siemianowic Śląskich (Siemianowitz-Laurahütte), w swojej prezentacji rzucił światło na niektóre osobiste historie i indywidualne losy z byłego polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego w powiecie rybnickim.

Foto: Lucas Netter
Z kolei dr Jens Boysen z Collegium Civitas w Warszawie w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Granica polsko-niemiecka (1920–1939) jako strefa wojskowa: „zimna wojna”, kontrola obszaru komunikacyjnego i polityka ludnościowa” umieścił ówczesną granicę między Niemcami a Polską w kontekście ogólnoeuropejskim i przyjrzał się m.in. aspektom gospodarki i geografii transportu.

Foto: Lucas Netter
Wspomniana na początku artykułu dr Magdalena Sacha wygłosiła dwa referaty. Z jednej strony zreferowała prace badawcze swoich kolegów z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku nad pomorskim odcinkiem granicy polsko-niemieckiej w latach 1920–1939, z drugiej zaś kulturoznawczyni przedstawiła wgląd we własną pracę, która dotyczy występowania tematyki granicznej w muzeach Pomorza.

Foto: Lucas Netter
Ostatni wykład wygłosił dr Michał Matheja. Mówił on o aktualnych i przyszłych projektach badawczych swojego ośrodka, w tym o projekcie analizującym sytuację językową członków mniejszości niemieckiej w Polsce. Projekt ten realizowany jest przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pod kierunkiem dr Justyny Kijonki.

Foto: Lucas Netter
Wycieczka studyjna, nabożeństwo i koncert
Konferencja obejmowała również punkty programu, które odbywały się poza salą seminaryjną. Na przykład w sobotnie przedpołudnie (20 maja) grupa ok. 60 obecnych kobiet i mężczyzn – z których wielu przyjechało z północnej Polski – udała się na krótką wycieczkę studyjną po Górnym Śląsku. – Celem tej wycieczki było przybliżenie uczestnikom dawnej granicy polsko-niemieckiej. Chcieliśmy dać im historyczne doświadczenie, ponieważ wszystko, co czytamy w książkach, zapamiętujemy lepiej, jeśli sami to kiedyś widzieliśmy – wyjaśnia przewodniczka Ewa Czeczor, która jest również kierownikiem archiwum w Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

Foto: Lucas Netter
Przystankami na trasie wycieczki studyjnej były: dawne niemieckie komory celne w Ptakowicach (Ptakowitz), dobrze zachowany kamień graniczny w Reptach Śląskich (Repten), dawne osiedle dla Niemców, którzy wyemigrowali ze wschodniej części Górnego Śląska po plebiscycie w 1921 r., w Bytomiu-Stolarzowicach (Beuthen-Stollarzowitz) oraz kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa w Zabrzu (Hindenburg O.S). – Poprzez sakralny element kościoła św. Józefa chcieliśmy zilustrować wyzwania, z jakimi w tamtym czasie musiał mierzyć się również Kościół – mówi Ewa Czeczor.

Foto: Lucas Netter

Foto: Lucas Netter
Kolejnym specjalnym punktem programu, który wyprowadził uczestników z sali konferencyjnej w sobotni wieczór, było niemieckojęzyczne nabożeństwo w bazylice na Górze św. Anny, prowadzone przez wikariusza biskupiego Piotra Tarlińskiego.

Foto: Lucas Netter
Następnie odbył się około godzinny koncert – chór młodzieżowy Con Colore Niemieckiego Koła Przyjaźni w Toszku (pod dyrekcją Kariny Kupczyk) wystąpił wraz z Elara Classic Trio w składzie: Elżbieta Skrzymowska (skrzypce), Joanna Kania (klarnet) i Ariadna Łęcka (wiolonczela) oraz barytonem Oskarem Koziołkiem-Goetzem przed entuzjastycznie nastawionymi wiernymi.

Foto: Lucas Netter
W kontemplacyjnej atmosferze bazyliki i z muzyką klasyczną w uszach uczestnicy konferencji mieli okazję do głębszej refleksji nad skomplikowanym tematem granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym oraz do zastanowienia się nad treścią wykładów naukowych.
Beate Tur
Lucas Netter
Trzydniowa konferencja na Górze św. Anny została sfinansowana przez Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat objął marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.