Uczniowie i studenci mieszkający w okolicach Moguncji zostali zaproszeni do od-wiedzenia regionu partnerskiego, którym jest Opolszczyzna. Program obejmował m.in. warsztaty ze studentami Uniwersytetu Opolskiego zainteresowanymi polityką i współpracą regionalną.
Zaprezentowano m.in. kierunek studiów Europa Master, w ramach którego studenci uczą się w Opolu, Moguncji i Dijon – w języku niemieckim, angielskim i francuskim. Na pomysł projektu wpadła Weronika Koston, przewodnicząca BJDM: – Wspólnie z Janą z Moguncji zastanawiałyśmy się, co powinno się znaleźć w programie, aby poruszyć tematykę Europy, współpracy regionalnej, ale także tradycji i historii.
Podczas trzydniowego pobytu uczestnicy poznali również okolice Opola. W drugim dniu wymiany wspólnie z Różą Zgorzelską ugotowali śląski obiad w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach, a także ugniatali i piekli świąteczne ciasteczka.
W niedzielę program był kontynuowany w bardzo świątecznym klimacie, znalazły się w nim warsztaty malowania bombek choinkowych i spotkanie ze współczesnymi świadkami we współpracy z Archiwum Historii Mówionej DWPN. Monika Wittek z DFK w Żelaznej i Hildegard Lazik z DFK w Chmielowicach podzieliły się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa.
Z programu wymiany skorzystali również młodzi ludzie związani rodzinnie z Polską, tacy jak Sophie Elisabeth Steinemann. – To było dla mnie ważne, aby w końcu znów być w Polsce. Zazwyczaj spędzałam tu wakacje z dziadkami. Ostatnio to się nie udawało ze względu na naukę. Chciałam również nawiązać tutaj własne polskie kontakty, a nie tylko poznać przyjaciół mojej rodziny, więc Opole było właściwym miejscem docelowym – mówi uczestniczka z Moguncji.
Z programu wymiany skorzystali również młodzi ludzie związani rodzinnie z Polską.
Projekt „Moguncja spotyka Opole” został zorganizowany przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Uniwersytetem Opolskim, Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą oraz Stowarzyszeniem „Partner-schaftsverband Rheinland-Pfalz/4-er Netzwerk”. Programy wymiany międzynarodowej zazwyczaj trwają przez dłuższy czas. Trzydniowy format umożliwił skorzystanie z oferty młodym ludziom, którzy mają wiele zobowiązań edukacyjnych i zawodowych.
Manuela Leibig