Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wzmocnienie regionów mniejszościowych

 

 

Federalna Unia Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN), która reprezentuje mniejszości narodowe i etniczne, organizuje Forum Regionów Mniejszości Europejskich na Górnym Śląsku w dniach 1 i 2 grudnia. Tym razem tematami będą języki mniejszości i rynek pracy.

Dla Johana Häggmana, który jest odpowiedzialny w FUEN za organizację forum, fakt, że Górny Śląsk, a konkretnie Opole i Katowice zostały wybrane jako miejsce forum, jest najlepszym wyborem. – Region jest naprawdę odpowiedni na taką konferencję, ponieważ dotyczy ona języków mniejszości i rynku pracy, a wiele osób mówi tam po niemiecku, co oznacza również, że wiele niemieckich firm inwestuje w tym regionie – mówi Häggman.

Prelegenci z całej Europy
Fakt, że umiejętności językowe są wartością dodaną, jest podkreślany przez mniejszość niemiecką w Polsce nie tylko od czasu, gdy rząd RP ograniczył nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo. Forum ma to teraz uwydatnić faktami i liczbami.

Pierwszy panel w Opolu 1 grudnia 2023 r. skupi się na korzyściach płynących z języków mniejszości dla osób i firm. „To kwestia podaży i popytu, a ponieważ większość ludzi twierdzi, że mówi po angielsku, jego wartość dodana jest mniejsza niż w przypadku innych języków, takich jak niemiecki, węgierski, kataloński czy szwedzki. Znajomość angielskiego nie jest już postrzegana jako zaleta, jest to mniej więcej wymóg, coś, co uważa się za oczywiste” – czytamy w oświadczeniu FUEN.

Im letzten Jahr fand das Forum in Irland statt.
Foto: FUEN

Druga popołudniowa dyskusja panelowa skupi się na utracie wykwalifikowanego personelu pracującego dla organizacji mniejszościowych, gdy konkurują one o tych samych pracowników z sektorem prywatnym, który może płacić wyższe pensje. W jaki sposób organizacje te mogą zatrzymać dwujęzycznych pracowników pomimo niższych wynagrodzeń? Jakie inne zachęty mogą stosować organizacje pozarządowe, które nie mogą płacić równie wysokich wynagrodzeń co sektor prywatny?

Ostatni panel w Opolu będzie dotyczył dyskryminacji na rynku pracy ze względu na przynależność do mniejszości. Na przykład członkowie mniejszości Sinti i Romowie są nadal dyskryminowani w wielu krajach z powodu powszechnych uprzedzeń. Obecna dyskryminacja mniejszości niemieckiej w szczególności odzwierciedla wybuchowy charakter sytuacji!

„Ponieważ większość ludzi twierdzi, że mówi po angielsku, jego wartość dodana jest mniejsza niż innych języków”.

Następnego dnia w Katowicach tematem obrad będą wielojęzyczne transgraniczne rynki pracy. Przykłady tego, jak może to dobrze funkcjonować, będą pochodzić z: Francji, Norwegii, Słowenii, Danii, Belgii i Chorwacji.

 

Uczestnictwo
Jak podkreśla Johan Häggman z FUEN, forum jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Jest to dobra okazja do nawiązania kontaktu z mieszkańcami innych europejskich regionów mniejszościowych i wymiany pomysłów, nawet wykraczających poza tematykę forum. Aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem strony internetowej stworzonej na potrzeby forum.

Forum Regionów Mniejszości Europejskich jest organizowane przez FUEN od 2016 r. i ma na celu zwiększenie znaczenia politycznego poszczególnych regionów oraz wywieranie silniejszego wpływu na politykę europejską poprzez zjednoczone podejście. Ponadto forum oferuje przestrzeń do wymiany i analizy status quo w odniesieniu do praw mniejszości oraz uczenia się na przykładach najlepszych praktyk.

Rudolf Urban

 

Aby uzyskać szczegółowy program i formularz rejestracyjny, wystarczy kliknąć tu: https://forum.fuen.org/

Show More