Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Spotkanie u Prezydenta

Tradycyjne spotkanie noworoczne Prezydenta RP z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych oraz Kościołów i związków wyznaniowych odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. Nie zabrakło również wzmianki o języku niemieckim.

– Dziękuję Państwu, że współtworzycie nasz naród poprzez swoją obecność, codzienną pracę i służbę duchową wobec Rodaków – mówił Andrzej Duda w czasie uroczystości. Jak wskazał, naród polski to wspólnota ludzi, którzy Polskę traktują jako swoją ojczyznę, miłują naszą tradycję i wszystko to, co polskie niezależnie od pochodzenia, korzeni etnicznych, wyznania i ideałów.

Staatspräsident Andrzej Duda
Foto: Marek Borawski/KPRP

Prezydent podkreślił, że w ostatnich latach panuje wiele niepokojów społecznych wynikających z obawy o przyszłość i bezpieczeństwo, w obliczu wojny na Ukrainie. Wskazał, że Polacy przyjmowali do swoich domów uchodźców uciekających przed rosyjską agresją „dając wsparcie, serce i codzienną pomoc”. – To drugi człowiek, któremu należy się braterstwo, szacunek, któremu należy się wsparcie w trudnej sytuacji, w jakiej się znalazł, bez pytań, kim jest, skąd przyszedł i dlaczego – mówił Andrzej Duda.

Wśród przemawiających był również Grzegorz Kuprianowicz, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przypomniał on nie tylko o 80 rocznicy wprowadzenia w Polsce reżimu komunistycznego i akcji „Wisła”, która była brutalną, pacyfikacyjną akcją wysiedleńczą przeprowadzoną według kryterium narodowościowego. – Społeczności, które doświadczyły tej zbrodni komunistycznej, bardzo zabolało skandaliczne uzasadnienie decyzji prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej o umorzeniu śledztwa w sprawie akcji „Wisła”, podjętej kilka miesięcy temu – mówił Kuprianowicz i przypomniał o aktualnych konfliktach zbrojnych w Ukrainie oraz Izraelu i Strefie Gazy.

Grzegorz Kuprianowicz während seiner Rede
Foto: facebook.com

Współprzewodniczący odniósł się jednak również do aktualnej sytuacji mniejszości w Polsce. – Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce z nadzieją, ale i obawami, wchodzą w Nowy 2024 Rok. Jak wszyscy, oczekujemy praworządnego i demokratycznego państwa, w którym uwzględnione też będą prawa i potrzeby mniejszości, a jest w tej sferze wiele do zrobienia. Jako dobry prognostyk przyjmujemy fakt, że rozpoczął się proces legislacyjny prowadzący do zakończenia trwającej od 2022 r. prawnej dyskryminacji mniejszości niemieckiej w sferze edukacji – podkreślił Grzegorz Kuprianowicz.

W czasie uroczystości głos zabrali również ks. abp Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski, ks. bp Andrzej Malicki – Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski oraz Tomasz Miśkiewicz – Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak w minionych latach, tak i tym razem w spotkanie nie wzięli udziału przedstawiciele mniejszości niemieckiej.

ru

Show More