Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niko będzie pod choinkę

LektorKlett pracuje już nad kontynuacją Niko. Foto: Anna Durecka
LektorKlett pracuje już nad kontynuacją Niko.
Foto: Anna Durecka

Ministerstwo Edukacji Narodowej kupiło od wydawnictwa LektorKlett ponad 2000 egzemplarzy nowego podręcznika do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości. Książki trafią do sześciu wybranych kuratoriów na terenie kraju.

 

„Niko” jest pierwszym podręcznikiem do nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości dopuszczonym do użytku szkolnego przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z umową pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a wydawnictwem LektorKlett książka „Niko 1” ma jeszcze do 23 listopada trafić do kuratoriów, a następnie do szkół. Poza Opolem „Niko” pojedzie również do Katowic, Gdańska, Olsztyna, Szczecina i Bydgoszczy.

 

– Zapotrzebowanie na „Niko” w takiej ilości, w jakiej książki zostały zakupione przez MEN, zostało ustalone na podstawie zamówień, które jakiś czas temu zainteresowane szkoły miały zgłaszać do kuratorium. Oczywiście jest to zapotrzebowanie dotyczące tego konkretnego roku szkolnego – podkreśla Ryszard Karolkiewcz, specjalista ds. edukacji w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych. Co będzie w przyszłym roku, nie wiadomo. – Mimo że w niektórych szkołach, tych, które zgłosiły zapotrzebowanie, podręczniki „Niko” zostaną i zapewne kolejne klasy pierwsze będą mogły z nich nadal korzystać, to na pewno w przyszłym roku zapotrzebowanie będzie większe niż w tym roku. Przecież liczbę pierwszoklasistów uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości szacuje się na kilka tysięcy – mówi Ryszard Karolkiewicz.

 

Informacja o dopuszczeniu „Niko” do użytku szkolnego pojawiła się na tyle późno, że wielu nauczycieli wybrało już inne podręczniki dla uczniów. W przyszłym roku szkolnym informacja o „Niko” będzie już bardziej rozpowszechniona, zapotrzebowanie będzie więc zapewne większe. – Zakładam, że wtedy ten temat będzie musiał zostać ponownie podjęty – uważa Ryszard Karolkiewicz. Tymczasem w wydawnictwie LektorKlett trwają już prace na kontynuacją „Niko”, przeznaczoną dla kolejnych klas szkoły podstawowej.

Anna Durecka
Show More