Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bądź jak dąb

Dzisiejszy odcinek poświęcony jest dębowi szypułkowemu, którego właściwości prozdrowotne zostały już dawno odkryte, a mimo to wciąż wielu z nas nie miało okazji ich poznać. Słowem wstępu – dąb szypułkowy należy do rodziny bukowatych, powszechnie występuje w całej Europie, a jego kora jest najpopularniejszym środkiem leczniczym otrzymywanym z młodych pni i gałęzi.


Zbiór przypada na marzec i kwiecień, kiedy jeszcze nie nastąpił rozwój liści. Korę suszy się w zacienionym pomieszczeniu w temperaturze do 35° C. Pozyskiwana z dębu szypułkowego kora jest bardzo skutecznym środkiem leczniczym. Picie naparów z niej zalecane jest przede wszystkim podczas biegunek. Zewnętrznie natomiast stosuje się ją do przemywania chorobowo zmienionej skóry, błon śluzowych, a także w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei nasiadówki z kory dębu poleca się w stanach zapalnych odbytu i hemoroidach.

Kora dębu szypułkowego jest również przydatna w kosmetyce.
Foto: Healthy Living

Zróżnicowane właściwości
Kora dębu szypułkowego jest także bardzo przydatna w kosmetyce. Używana jest przede wszystkim jako płukanka do wypadających i przetłuszczających się włosów, zwłaszcza ciemnych. W lecznictwie znana jest również dębianka, czyli narośl na pędzie dębu, która powstała w wyniku złożenia jajeczka przez samicę owada galasownika. Z dębianki otrzymuje się taninę, która służy do hamowania krwawienia z ran lub z nosa, a także do płukania gardła. Co ciekawe – zmielone żołędzie dębu szypułkowego używane są do produkcji kawy żołędziowej, która skutecznie hamuje biegunkę. Świeże liście dębu szypułkowego skutecznie wspomagają także leczenie trudno gojących się ran. Należy podkreślić, że kora dębu wykazuje zróżnicowane właściwości i działanie lecznicze. Zawdzięcza to temu, że do zawartych w niej składników aktywnych należą m.in. garbniki, które działają ściągająco, oraz polifenole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Zapobiega wirusom
Ważną informacją jest to, że stosując korę dębu szypułkowego w stanach biegunkowych, przeciwdziała się bardzo niebezpiecznemu dla organizmu odwodnieniu. Co więcej, zawarte w niej garbniki zmniejszają przenikanie toksyn z treści pokarmowej do organizmu, co sprawia, że zabezpieczany się także przed zatruciem. Kora dębu szypułkowego bardzo często zalecana jest też w leczeniu stanów zapalnych skóry, gdyż wykazuje właściwości antyseptyczne wobec gronkowców oraz ściągające. Ponadto zapobiega namnażaniu się wirusów opryszczki oraz grypy i polio. Jeżeli natomiast cierpisz na nadmierną potliwość, możesz spróbować kąpieli w odwarze z kory dębu szypułkowego oraz rumianku. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na taką dolegliwość. Kończąc, dodam, że zewnętrznie do przemywania, okładów i roztworów do płukania stosuje się napar przygotowany z 20 g kory na 1 litr wody.

Karolina Świerc

Show More