Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Elastyczny czas pracy dla rodziców? Zapytaj prawnika!

Elastyczny czas pracy – nowe rozwiązanie dla rodziców: Pracownicy wychowujący dzieci młodsze niż ośmioletnie od 26 kwietnia 2023 r. mogą składać wnioski o elastyczną organizację pracy, która obejmuje kilka rozwiązań dotyczących czasu pracy lub pracę zdalną.


Wnioski takie nie są, co prawda, bezwzględnie wiążące dla pracodawcy, ale ich ewentualne odrzucenie musi być każdorazowo poprzedzone analizą możliwości przychylenia się do wniosku – biorąc pod uwagę rodzaj pracy lub jej organizację, ale również możliwości pracodawcy oraz potrzeby pracownika.

Foto: Arnel Hasanovic on Unsplash

Elastyczna organizacja pracy
Prawo do wnioskowania o elastyczną organizację pracy zostało wprowadzone do kodeksu pracy w wyniku wykonania dyrektywy 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. jako możliwość dostosowania swojej organizacji pracy, w tym przez wykorzystanie pracy zdalnej, do sprawowania opieki przez pracowników będących rodzicami. Do złożenia wniosku uprawnieni są pracownicy wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Pojęcie elastycznej organizacji pracy obejmuje: pracę zdalną, przerywany system czasu pracy, system pracy weekendowej, system skróconego tygodnia pracy, ruchomy rozkład czasu pracy z art. 140(1) k.p., indywidualny rozkład czasu pracy, obniżenie wymiaru czasu pracy.

Wniosek o elastyczną organizację pracy można składać w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z takiej pracy.

Wniosek
Wniosek o elastyczną organizację pracy można składać w postaci papierowej lub elektronicznej, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. We wniosku pracownik musi wskazać: imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka, przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy, termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy, rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.

Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

 

Ocena przez pracodawcę
Pracodawca rozpatruje wniosek, biorąc pod uwagę: wskazane w nim potrzeby pracownika, termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Pracodawca jest obowiązany poinformować pracownika w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wniosku, w formie papierowej lub elektronicznej, o uwzględnieniu wniosku bądź o przyczynie odmowy jego uwzględnienia, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku. Zgodnie z art. 281 par. 1 pkt 5a k.p. kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, narusza przepisy o elastycznej organizacji pracy, o której mowa w art. 188(1) k.p., podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Naruszeniem przepisów jest m.in. niezachowywanie terminu odpowiedzi na wniosek.

Łukasz Kuczyński / K. Ś.

Show More