Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Moc korzenia

Świeży imbir od dawna cieszy się coraz większą popularnością w sklepach. Jego zwiększona dostępność ułatwia klientom jego suplementację, która ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Imbir warto spożywać cały rok, gdyż jego właściwości są dosyć wszechstronne.


Jednak częściej sięgamy po niego, kiedy zaczynają się pierwsze chłody, lub latem, wykorzystując do orzeźwiających napojów. Czy to jedyne jego działanie? Otóż nie! Imbir jest rośliną wykorzystywaną jako lek na wiele dolegliwości. Poza walorami smakowymi korzeń imbiru ma potwierdzone działanie antyzapalne, antyoksydacyjne czy nawet wspomagające odchudzanie. W związku z tym sięgamy po niego w momencie przeziębienia, ale nawet w przypadku chorób nowotworowych. Jest to chyba najbardziej znana właściwość imbiru. Spożywanie imbiru w herbatach bądź suplementach diety przy infekcjach i przeziębieniach znacząco wpływa na szybszy powrót do zdrowia.

Naukowcy potwierdzili działanie antynowotworowe imbiru w przypadku raka jelita, wątroby, piersi, trzustki, płuc, a nawet białaczki.

Działanie antynowotworowe i nie tylko
Jednakże niewiele osób wie, że imbir świetnie sprawdzi się także w przypadku bolesnych miesiączek, a nawet zapalenia stawów. Przeciwzapalnie działa wielozadaniowo, co daje mu znaczącą przewagę nad innymi suplementami. Poza tym ma właściwości antyoksydacyjne, zmniejsza uszkodzenia wątroby, które wywołane są przez nadmierne spożywanie alkoholu. Imbir hamuje także nadmierne wydzielanie tlenku azotu, a co za tym idzie, idealnie zachowuje zdrowie błon komórkowych i naczyń krwionośnych. Naukowcy potwierdzili również działanie antynowotworowe imbiru w przypadku raka jelita, wątroby, piersi, trzustki, płuc, a nawet białaczki. Oczywiście nie jest to złoty środek, który działa cuda, jednakże w znaczący sposób przyczynia się do powrotu do zdrowia. Co najważniejsze, zapobiega powstawaniu przerzutów.

Szerokie spektrum
Do tego imbir ma działanie zapobiegające osteoporozie i pozytywnie wpływa na kobiety w ciąży, które często w pierwszych tygodniach zmagają się z mdłościami – działa przeciwwymiotne. Imbir jest też bardzo pomocny w walce z alergią czy astmą. Związki zawarte w imbirze korzystnie wpływają na układ odpornościowy. Także wszelkie choroby układu nerwowego nie są imbirowi straszne. Do tego stosowany jest on przy wspieraniu chorych na demencję czy Alzheimera. Kolejnym argumentem, który przemawia za leczniczymi właściwościami imbiru, jest pozytywny wpływ na serce. Wspomaga także chorych na cukrzycę, delikatnie rozrzedza krew, obniża poziom trójglicerydów i LDL i jest bardzo pomocny przy chorobach układu oddechowego, wszelkiego rodzaju infekcjach. Okazuje się, że pomaga w leczeniu nawet ostrej niewydolności oddechowej, co świadczy o tym, że ma bardzo szerokie spektrum działania

Imbir jest rośliną wykorzystywaną jako lek na wiele dolegliwości.
Foto: Unsplash

Przeciwwskazania
Czy mogą zatem istnieć przeciwwskazania do stosowania tak cudownego w swoim działaniu korzenia imbiru? Okazuje się, że jednak warto, a nawet należy tę kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym. Wrzody żołądka i dwunastnicy, a także refluks są przeciwwskazaniem do stosowania imbiru. Nie możemy go też łączyć z niektórymi lekami, będą to m.in. leki na nadciśnienie bądź krzepliwość krwi. Każdy przypadek jest inny, dlatego przed sięgnięciem po imbir należy skonsultować to koniecznie z lekarzem. Jeśli jednak nie mamy żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, to warto rozpocząć stosowanie tego korzenia. Ma on udowodnione naukowo właściwości lecznice. Jeżeli komuś nie odpowiada specyficzny, orzeźwiający smak imbiru, może go także suplementować odpowiednimi preparatami.

Karolina Świerc

Imbir jest rośliną wykorzystywaną jako lek na wiele dolegliwości.
Foto: Unsplash

Show More