Winogrona to smaczne owoce, po które chętnie sięgamy przez cały rok. I bardzo dobrze, bo są one wyjątkowo zdrowe. Być może po tym artykule będziemy je konsumować jeszcze częściej, bo naukowcy odkryli kolejny powód, dla którego warto zajadać się winogronami. Okazuje się, że wyjątkowo skutecznie chronią one oczy. Ponoć znacznie lepiej niż popularna luteina!
Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Free Radical Biology and Medicine” jasno wynika, że winogrona mają zdolność do spowalniania, a nawet zapobiegania utracie wzroku wywołanej przez zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Należy w tym miejscu dodać, że zwyrodnienie plamki żółtej jest postępującą chorobą, w której dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki. Ta część oka jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie. Niestety jej funkcje z wiekiem ulegają pogorszeniu i, co za tym idzie, gorzej widzimy. Co więcej, zwyrodnienie plamki żółtej jest najczęściej występującą przyczyną utraty wzroku u osób starszych.
Obecność winogron w diecie chroni przed uszkodzeniami siatkówki związanymi z wiekiem i znacznie obniża ryzyko utraty wzroku.
Winogrona vs. wolne rodniki
Na uwagę zasługuje także to, że jedną z głównych przyczyn tej choroby jest stres oksydacyjny, czyli wpływ wolnych rodników na siatkówkę oka. Zespół naukowców z Fordham University w Nowym Jorku odkrył jednak, że regularne spożywanie winogron korzystnie wpływa na wzrok i spowalnia szkodliwe działanie wolnych rodników. Jasno pokazały to wyniki badania przeprowadzonego na myszach, dowodząc w ten sposób, że obecność winogron w diecie chroni przed uszkodzeniami siatkówki związanymi z wiekiem i znacznie obniża ryzyko utraty wzroku. Po przeprowadzeniu wspomnianego badania naukowcy podkreślają, że ochronne działanie winogron jest niezwykle silne i rzeczywiście może przynosić korzyści dla wzroku w starszym wieku, nawet gdy winogrona były konsumowane wyłącznie w młodości. Twierdzi tak m.in. główna autorka badania dr Silvia Finnemann. Nie zmienia to jednak faktu, że dieta obfita w luteinę również korzystnie wpływa na wzrok. O tym jednak, w przeciwieństwie do winogron, mowa jest od wielu lat. W efekcie w aptekach mamy szereg preparatów z luteiną na poprawę ostrości widzenia.
Znaczenie przeciwutleniaczy
Ciekawostką jest jednak to, że według wielu badaczy efekty diety obfitej w luteinę nie były aż tak spektakularne, jak w przypadku diety bogatej w winogrona. Jest to dowód na to, że zawartość przeciwutleniaczy w tym, co spożywamy na co dzień, ma niewątpliwie zbawienny wpływ na zdrowie siatkówki oka. Będąc przy winogronach, warto zaznaczyć też, że są to owoce, których właściwości były znane już 5 tys. lat p.n.e. Wówczas znalazły zastosowanie m.in. jako środek na dolegliwości układu pokarmowego, skaleczenia i rany. Później właściwości winogron doceniła współczesna medycyna niekonwencjonalna – powstał nawet jej specjalny dział, który nosi nazwę ampeloterapia, czyli leczenie winogronami, sokiem winogronowym, a nawet winem. Nic dziwnego – winogrona są także skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zawierają: witaminy C i A, witaminy z grupy B, potas, fosfor oraz wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo. Ponadto należą do nielicznych owoców zawierających jod – niezbędny dla funkcjonowania tarczycy. Są także zasadotwórcze, co pomaga w pozbyciu się nagromadzonych w organizmie kwasów.
Karolina Świerc