Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nieważne, czy czterolistna

Koniczyna czerwona to roślina o wielu cennych właściwościach. Surowcem leczniczym jest zarówno jej kwiat o charakterystycznej różowej barwie, jak i ziele, czyli nadziemna część rośliny.


W kuchni wykorzystuje się świeżą koniczynę, natomiast w celach leczniczych ususzoną. Koniczyna czerwona, zwłaszcza jej kwiaty, jest zasobna w wiele substancji aktywnych o działaniu prozdrowotnym i leczniczym. Mowa o witaminach z grupy B, witaminach A, C i E, a także minerałach – magnezie, wapniu, potasie, krzemie, żelazie i cynku. W koniczynie czerwonej kryją się też flawonoidy, pochodne kemferolu i kwercetyny, garbniki, fenolokwasy, w tym kwas salicylowy i kumarowy, saponiny, olejek eteryczny. Swoje właściwości terapeutyczne roślina ta zawdzięcza też substancjom o właściwościach podobnych do estrogenów, tzw. fitoestrogenom.

Właściwości lecznicze
Koniczyna czerwona z uwagi na swoje właściwości znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetyce oraz w kuchni. Dodaje się ją do zup i potraw, a także do sałatek, kanapek, risotta, dań warzywnych czy z mięsem. Można z niej również robić nalewki lub dusić z czosnkiem i przyprawami, jak szpinak, a także dodawać do lemoniady. W medycynie naturalnej czerwoną koniczynę stosuje się wewnętrznie – pijąc ją w formie herbaty, syropu, odwaru, nalewki lub przyjmując w postaci tabletek – oraz zewnętrznie, w formie okładów, kompresów, płukanek i kąpieli leczniczych. Jest to bowiem remedium na problemy skórne i sposób na zachowanie bujnych włosów, które wzmacnia, ogranicza ich łamliwość i masowe wypadanie. Czerwoną koniczynę do celów kulinarnych można pozyskiwać samodzielnie, a w celach zdrowotnych warto zażywać gotowe preparaty, czyli suplementy diety.

Czerwoną koniczynę do celów kulinarnych można pozyskiwać samodzielnie, a w celach zdrowotnych warto zażywać gotowe preparaty.
Foto: Unsplash

Zastosowanie koniczyny czerwonej
Warto pamiętać, że czerwona koniczyna pomaga: podczas infekcji górnych dróg oddechowych, z uwagi na działanie wykrztuśne i rozkurczowe; podczas leczenia dny moczanowej, reumatyzmu i innych chorób, którym towarzyszą bóle mięśni i stawów; na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ponieważ poprawia trawienie, poprawia apetyt, przyspiesza przemianę materii; na układ krążenia, bo obniża ciśnienie krwi i zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych; na rany skóry z uwagi na działanie: odkażające, przeciwświądowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe; na zaburzenia miesiączkowania, takie jak przedłużające się, obfite i bolesne krwawienia menstruacyjne. Ponadto koniczyna czerwona działa na organizm oczyszczająco, wspiera usuwanie toksycznych produktów przemiany materii, obniża też poziom cholesterolu LDL, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Czerwona koniczyna – menopauza
Kwiat koniczyny czerwonej, dzięki zawartości fitoestrogenów, znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, obniżenie nastroju, zaburzenia pamięci i koncentracji czy spadek libido. Roślina ta działa podobnie jak żeńskie hormony płciowe, ale jest bezpieczniejsza niż preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), dlatego poleca się ją kobietom, które zmagają się z dokuczliwymi objawami, a nie mogą stosować HTZ. Do tego koniczyna czerwona wspiera odchudzanie, niemniej nie zastępuje aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety.

Uwaga: Przeciwwskazania do stosowania wewnętrznie tej rośliny stanowią: endometrioza, mięśniaki macicy oraz rak piersi i jajnika. Nie powinno się jej również podawać z lekami rozrzedzającymi krew oraz wieloma innymi preparatami przyjmowanymi stale. Przed jej zażywaniem należy skonsultować się z lekarzem.

Karolina Świerc

 

Show More