Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odszkodowanie za oblodzone chodniki? Zapytaj prawnika!

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za oblodzone chodniki: Mamy taką porę roku, że śnieg i mróz mogą wrócić w każdej chwili, a wraz z nimi sezon na śliskie chodniki, lód na schodach, śnieg spadający z dachów i balkonów, a co za tym idzie – szkody w mieniu i na osobie. Są to zwykle połamane nogi i samochody uszkodzone przez spadające z dachu śnieg czy sople. Ustalenie odpowiedzialnego za naprawę szkody nie zawsze jest proste. Chcąc dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia, trzeba najpierw ustalić, kto zaniedbał swoich obowiązków przy usuwaniu śniegu lub lodu.


Odpowiednie przepisy
Ustawy nakładają na właścicieli prywatnych nieruchomości, do których przylegają chodniki będące częścią dróg publicznych, obowiązek ich odśnieżania. Odpowiednie przepisy znajdują się:

  1.  w prawie budowlanym, które nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dochowania należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (art. 61 pkt 2),
  2.  w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakazuje właścicielom nieruchomości utrzymanie czystości i porządku m.in. przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (art. 5).

Inaczej odpowiedzialność będzie wyglądała w przypadku nieodśnieżonej ulicy albo chodnika, który nie przylega bezpośrednio do nieruchomości prywatnej – wówczas za jego stan odpowiada zarządca drogi. Zatem jeżeli na skutek zaniedbania w związku z nieodśnieżeniem chodnika dojdzie do wypadku, to odpowiedzialność za jego skutki nie obciąży zarządcy drogi, a właściciela tej nieruchomości przylegającej do chodnika. W takim przypadku niezbędne jest wykazanie zawinienia po jego stronie. Może sięzdarzyć, że przykładowo mamy ciągły opad śniegu i wówczas trudno będzie realnie oczekiwać, żeby taki chodnik został natychmiast odśnieżony.

 

 

 

 

 

 

           Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Kuczyński

Ważny materiał dowodowy
W każdym razie zawsze warto zebrać materiał dowodowy obrazujący stan chodnika i warunki pogodowe panujące w momencie zdarzenia, a także w okresie kilku godzin poprzedzających zdarzenie. Przydatna będzie dokumentacja z udzielenia poszkodowanemu pomocy przez zespół ratownictwa medycznego, a także oświadczenia świadków wskazujące na miejsce, okoliczności i przyczyny zdarzenia. Konieczne będzie wskazanie związku pomiędzy stanem nieruchomości a zaistniałą szkodą. Podobnie będzie wyglądało dokumentowanie szkody, do której dojdzie na oblodzonych schodach czy mokrej i śliskiej od naniesionego na butach śniegu podłodze w sklepie. Wiele przedsiębiorstw, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych ma podpisane umowy z profesjonalnymi zarządcami nieruchomości. Zwykle taka umowa stanowi, że do obowiązków zarządcy należy sprzątanie terenu, w tym odśnieżanie. W takim przypadku można wystąpić o odszkodowanie do tego zarządcy. Jeśli potencjalny sprawca szkody posiada odpowiednią polisę OC, sytuacja jest prostsza. Poszkodowana osoba może wówczas skierować roszczenie do ubezpieczyciela, który na podstawie stanu faktycznego całościowo zweryfikuje kwestię odpowiedzialności i ewentualnych wypłat odszkodowania.

Łukasz Kuczyński/K.Ś.

 

 

Show More