Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przedsiębiorco, rośnij w siłę

W minionym tygodniu z okazji inauguracji strony gospodarczej na łamach „Wochenblatt.pl” zaprezentowaliśmy pierwszą część materiału dotyczącego 30-letniej działalności Izby Gospodarczej „Śląsk”. To jedna z najważniejszych instytucji mniejszości niemieckiej, która od samego powstania skupiona jest na trójstronnej integracji środowiska przedsiębiorczości z jednostkami administracji rządowej, samorządowej oraz rynku konsumenckiego.


Sukces IG „Śląsk” na przestrzeni trzech dekad to efekt m.in. tego, że olbrzymią wagę przywiązuje do promocji przedsiębiorczości, która realizowana jest poprzez wyjazdy na branżowe targi zagraniczne oraz organizowane na rynku rodzimym. Promocja małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) ma na celu zaspokojenie potrzeb wynikających z dotarcia do jak największej grupy docelowej konsumentów poprzez wykorzystywanie narzędzi marketingu bezpośredniego oraz wpływanie na podnoszenie konkurencyjności konkretnych firm lub grupy branżowej. Promocja ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku lokalnej przedsiębiorczości, przedstawiając jej możliwości wytwórcze, usługowe, kreacyjne i produkcyjne. Misją Izby jest bowiem promocja lokalnej gospodarki w synergii z promocją województwa. Silnie rozwijające się MŚP są odzwierciedleniem gruntu, na jakim mogą powstawać i funkcjonować przedsiębiorstwa. Promując MŚP na arenie międzynarodowej i krajowej, IG „Śląsk” promuje województwo, pokazując jego otwartość na inwestycje, tworząc w ten sposób pozytywną atmosferę sprzyjającą rozwojowi gospodarczemu.

Prezes IG „Śląsk“ Claudius Badura (pierwszy z lewej) za wieloletnie owocne budowanie marki Izby odebrał gratulacje od posła MN Ryszarda Galli (pierwszy z prawej) i wiceprezesa IGŚ Georga Smudy.
Foto: IGŚ

Edukacja, rozwój, misja
Co ważne – wszystkie oferty wyjazdów i spotkań zamieszczane są na bieżąco na stronie www.igsilesia.pl. Na uwagę zasługują też cykle spotkań Silesia MeetUp organizowane na terenie poszczególnych gmin. Mają one charakter integracyjny, promocyjny, edukacyjny, ale stanowią także fantastyczny przykład współpracy z instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorcami.Należy jednak pamiętać, że na kształtowanie i rozwój gospodarki lokalnej wpływ mają też czynniki kulturowe, warunki i zasoby naturalne regionu, sąsiedztwo, czynniki historyczne oraz siła nabywcza rynku konsumenckiego. Warto dodać, że misją Izby jest uczestniczenie w projektach, które dają impuls rozwojowy przedsiębiorcom oraz wpływają na poszerzenie ich świadomości w zakresie potrzeby podnoszenia kwalifikacji zawodowych na każdym ich szczeblu. Kolejnym elementem misji jest pomoc w zdobywaniu narzędzi do szybkiego reagowania przedsiębiorstw na dynamicznie zmieniające się zapotrzebowania klientów oraz rynków zbytu, przygotowując ich do takich działań jak np. rebranding. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na sukces przedsiębiorcy jest inwestycja w pracownika. Organizacja szkoleń ukierunkowanych na podnoszenie kwalifikacji pracowników jest inwestycją w przedsiębiorstwo, ponieważ są oni kapitałem bezpośrednio oddziałującym na jego sukces. Zróżnicowanie zasobów naturalnych występujących w danym regionie ma determinujący wpływ na wyodrębnienie wiodącej branży lokalnej. Stawia to daną branżę w roli lidera na rynku ogólnokrajowym i jest szansą do promocji regionu.

Izba jest otwartana działania, współpracę oraz inicjatywy, dzięki którym przedsiębiorcy rosną w siłę.

Nowe czasy, nowe wyzwania
Izba specjalizuje się też w organizacji szkoleń specjalistycznych. Dotychczas zrealizowała kilkadziesiąt wysokospecjalistycznych usług celem podniesienia konkurencyjności i wprowadzeniu innowacyjności w przedsiębiorstwach MŚP z województwa opolskiego. Uczyniła to dzięki uczestnictwu w programie „Operator voucherów zwiększających konkurencyjność MŚP działających w obszarze inteligentnych specjalizacji na terenie województwa opolskiego”,który zakończył się w roku bieżącym. Wiemy jednak, że nastąpi jego kontynuacja, i niebawem poinformujemy o szczegółach. Szkolenia z zakresu znajomości programów komputerowych, księgowości, BHP cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ IG „Śląsk” współpracuje ze sprawdzonymi, zrzeszonymi w niej szkoleniowcami. Bliska współpraca z firmami stanowi weryfikację jakości świadczonych przez nich, a zatem i przez Izbę usług. Poza tym współpraca z lokalnymi firmami powala zachować równowagę w zależnych od siebie branżach, weryfikując rynek lokalny, ale także go integrując. Nowe czasy to także nowe wyzwania i zmiana charakteru działalności wielu instytucji. Zmiany te nie omijają także izb. IG „Śląsk” swoje działania skupiać będzie w obszarach: edukacji ekologicznej, cyber bezpieczeństwa oraz aktywizacji mikro przedsiębiorczości.

Fabryka Haba-Beton w Ujeździe pracuje pełną parą. Foto: www.inzynieria.com

Działaj z Izbą!
Należy też zwrócić uwagę na fakt, że Izba to instytucja zrzeszająca w swoich szeregach nie tylko firmy wyspecjalizowane w prowadzeniu księgowości, kadr, marketingu, cyber bezpieczeństwa czy w szkoleniach, ale także kancelarie prawne, dzięki którym można nie tylko uzyskać pomoc wzałożeniu działalności gospodarczej, ale przede wszystkim znaleźć realną pomoc w codziennych administracyjnych działaniach. Bowiem siłą IG „Śląsk” jest jej wielobranżowość, tworząca bezpieczne środowisko dla rozwoju MŚP. Warto też wiedzieć, że Izba jest instytucją otwartą na działania, współpracę oraz inicjatywy, dzięki którym przedsiębiorcy rosną w siłę. Współpracujemy z uczelniami wyższymi, szkołami branżowymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi oraz innymi instytucjami otoczenia biznesu – bo wspólnie można więcej. 30 lat temu wśród postulatów założycielskich znalazły się te, które jasno wskazywały na solidarną odpowiedzialność firm za rynek lokalny, pobudzanie zdrowej konkurencji, badania, rozwój i współpracę z administracją. Postulaty te mimo upływu lat nadal pozostają aktualne. Dzisiaj IG „Śląsk” to mocny organizm stworzony z silnych firm członkowskich, stanowiący głos wyrażający aspiracje i kierunki rozwoju obrane przez wszystkich członków Izby. W końcu Izba to Przedsiębiorcy, a Przedsiębiorcy to Izba!

Zofia Olszewska / K. Ś.

 

Show More