Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lepsza jakość życia

Ciecierzycę lub, jak kto woli, cieciorkę ceni się za właściwości zdrowotne i lecznicze dzięki zawartym w niej składnikom odżywczym. Wspomagają one pracę układu pokarmowego, zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych, a także obniżają ciśnienie krwi. Roślina tajest przede wszystkim bogatym źródłem białka, błonnika oraz witamin – A, B1, B2, B3, B6, B9, C oraz K.Nie brakuje w niej również cennych minerałów, takich jak: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo i cynk.


Wartość energetyczna ugotowanych 100 g ciecierzycy wynosi 164 kcal. Jednak nie należy się obawiać, że jej spożywanie spowoduje przybranie na wadze. Rozsądna podaż tej rośliny pozwoli na spadek masy ciała. Duża ilość błonnika zawartego w ciecierzycy powoduje uczucie sytości i brak chęci podjadania pomiędzy posiłkami. Wpływa też na zwiększone wydalanie z organizmu szkodliwych substancji oraz tłuszczu. Składniki zawarte w ciecierzycy – a zwłaszcza potas – powodują lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pierwiastek ten wpływa również na przyspieszone usuwanie z organizmu zbyt dużej ilości sodu. To wszystko skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi.

Ciecierzycę powinny spożywać szczególnie kobiety w ciąży.
Foto: unsplash/kirk

Tego potrzebuje organizm
Spożywanie ciecierzycy może się też przyczynić do zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL, potocznie określanego jako ,,zły” cholesterol. Jego wysoki poziom zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, która może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca. Jej wynikiem często są: udar mózgu, zawał serca, niedokrwienie kończyn dolnych, a nawet tętniak aorty brzusznej. Należy podkreślić też, że ciecierzyca jest bogatym źródłem białka, dlatego chętnie sięgają po nią wegetarianie i weganie. Jednak żeby zwiększyć jego przyswajalność, ci piersi powinni spożywać cieciorkę z wyrobami mlecznymi, a drudzy – z konkretnymi produktami roślinnymi (makarony, kasze). Dzięki temu do organizmu dostarczone zostaną wszystkie potrzebne aminokwasy. Poza tym składniki zawarte w ciecierzycy zapobiegają wystąpieniu aft, ran skórnych oraz zajadów. Poprawia się krążenie, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Roślinata w swoim składzie ma witaminę B1, której braki w organizmie objawiają się uczuciem ciągłego zmęczenia oraz skurczami. Do tego antyoksydanty wchodzące w skład cieciorki opóźniają procesy starzenia się organizmu,zwalczają też wolne rodniki, co hamuje rozwój komórek nowotworowych.Zawarty w cieciorcecynk zapobiega słabej kondycji włosów. Roślina ta po prostu poprawia jakość życia.

Antyoksydanty wchodzące w skład cieciorki opóźniają procesy starzenia się organizmu.

Nerwy pod kontrolą
Uwaga: Ciecierzycę powinny spożywać kobiety w ciąży ze względu na występowanie w jej składzie kwasu foliowego, który odpowiedzialny jest za powstawanie nowych komórek w trakcie wzrostu płodu i zapobieganie jego wadom. Roślina ta przeciwdziała także niedokrwistości u dziecka i zapobiega wielu innym schorzeniom, nie tylko na płaszczyźnie fizycznej. Zawarta w niej witamina B3 przeciwdziała bowiem wystąpieniu wielu zaburzeń psychicznych. Stymuluje też układ nerwowy do efektywniejszej pracy – tak samo zresztą jak witamina B6. Z kolei kryjący się w ciecierzycy magnez pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Dzięki niemu podnosi się poziom umysłowy, poprawia pamięć, skupienie i usprawnia się myślenie. Pierwiastek ten pozwala też na wyciszenie emocjonalne i wyhamowanie zachowań nadpobudliwych. Ciekawostka: Po ugotowaniu ciecierzycy zostaje płyn, który określa się jako aquafaba. Jest on alternatywą dla jajek, dlatego znajduje zastosowanie w kuchni wegańskiej. Aquafaba nie zawiera glutenu, ma bardzo mało kalorii i właściwości sklejające oraz spulchniające. Posiada też cenne właściwości zdrowotne, gdyż w jej składzie znajdują się antyoksydanty i witaminy.

Karolina Świerc

Show More