Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Seminarium Śląskie w roku jubileuszowym

28. Seminarium Śląskie w Kamieniu Śląskim odbędzie się w tym roku w dniach 24–26 października. Lucjan Dzumla, dyrektor zarządzający Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, organizatora seminarium, opowiada w wywiadzie z Rudolfem Urbanem o tematach, które zostaną poruszone tym razem.

Tegorocznym tematem są stosunki polsko-niemieckie. Czy jest jakiś powód, dla którego DWPN wybrał właśnie ten temat?

Jednym z powodów było to, że DWPN obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia, a stosunki polsko-niemieckie są zawsze w centrum naszej uwagi. Aby uczcić tę okazję, poświęciliśmy temu tematowi konferencję zamiast wielkich obchodów.

Czego mogą się spodziewać uczestnicy Seminarium Śląskiego? Temat stosunków polsko-niemieckich jest bardzo szeroki, więc z pewnością nie uda się omówić wszystkiego.

Wszystkiego na pewno nie, niemniej jednak stosunki te są obecnie również ważną i istotną kwestią polityczną. Zdajemy sobie sprawę z obecnej sytuacji w polskiej polityce i relacji z Niemcami. Patrzymy na to z niepokojem i dlatego chcemy poruszyć pewne tematy. Przede wszystkim chcemy spojrzeć na historię stosunków po upadku komunizmu. Przez wiele lat polsko-niemieckie porozumienie układało się bardzo dobrze, nawet jeśli było powolne. Niezależnie od tego, czy chodziło o element społeczny, gospodarczy czy polityczny, sytuacja stawała się coraz lepsza. Chcemy więc oprzeć się na tym i pokazać, jak to się zaczęło, a następnie rozwijało, oraz jakie osobistości i kwestie były ważne w tym obszarze przez ostatnie 30 lat. Następnie chcemy przyjrzeć się dzisiejszym problemom, w tym np. dyskryminacji mniejszości niemieckiej w postaci cięć w nauczaniu języka niemieckiego dla mniejszości. A w trzeciej części chcemy spojrzeć w przyszłość, czyli jak mogą rozwijać się relacje w krótkiej i długiej perspektywie.

Lucjan Dzumla
Foto: Rudolf Urban

Od lat Seminarium Śląskie to nie tylko wykłady i prezentacje, ale także program dla młodego pokolenia. Czy w tym roku również będzie taki program?

Tak, trzeciego dnia seminarium oferujemy warsztaty dla młodzieży, a po nich panel dyskusyjny z młodymi ludźmi. Warsztaty poświęcone będą wyzwaniom w kontekście polsko-niemieckim. Zajmiemy się więc polsko-niemieckimi stereotypami, a także porozmawiamy o tym, czego młodzi ludzie oczekują od polityki, jak widzą polsko-niemiecką przyszłość. Zostanie to omówione podczas warsztatów i szczegółowo przedyskutowane podczas dyskusji panelowej, która odbędzie się później.

Na każdym Seminarium Śląskim jest kilku partnerów, którzy są odpowiedzialni za niektóre punkty programu. Czy tak będzie i tym razem?

Tym razem współpracujemy z dwiema fundacjami politycznymi z Warszawy. Jedną z nich jest Fundacja Konrada Adenauera, z którą od lat organizujemy „Rozmowy o Europie”. Tym razem taka rozmowa odbędzie się w ramach Seminarium Śląskiego w urzędzie marszałkowskim w Opolu, a gościć tam będziemy byłego ambasadora Niemiec w Warszawie Rolfa Nikela, który opowie o swojej książce „Freunde, Fremde Freunde“. Udało nam się również pozyskać Fundację Friedricha Eberta, która współorganizuje wspomnianą debatę młodzieżową.

Stosunki polsko-niemieckie są obecnie również ważną kwestią polityczną.

Przejdźmy zatem do wspomnianej na początku rocznicy. Obchodzicie 25-lecie DWPN w postaci Seminarium Śląskiego, ale zapewne będzie też okolicznościowa uroczystość.

Tak, na zakończenie pierwszego dnia w Kamieniu Śląskim zapraszamy naszych przyjaciół i partnerów do wspólnego świętowania. Na planowanym przyjęciu chcemy również porozmawiać o ostatnich 25 latach, o tym, co osiągnęliśmy i zrobiliśmy. Ale przede wszystkim chcemy świętować razem.

Seminarium Śląskie i gala to jednak nie wszystko, co przygotowujecie z okazji jubileuszu.

Tak, przez cały rok świętujemy nasze 25-lecie, realizując różne projekty. Są to prezentacje książek, wystawy czy wycieczki. Do końca roku planowane są spacery po Opolu i Gliwicach, będą też pomniejsze imprezy młodzieżowe. Tak więc sporo jeszcze będzie się działo.

Show More