Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Aktywna od 30 lat

Dziś (19 października) i jutro Biblioteka Austriacka w Opolu obchodzi swoje 30-lecie konferencją naukową, koncertem i spotkaniami autorskimi. To także możliwość spojrzenia w historię tej instytucji.

 

30 lat temu całkowitą nowością było, kiedy przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu utworzono Bibliotekę Austriacką. Do czasu przemian politycznych, jak wspomina konsul Niemiec w Opolu Peter Herr, język, literatura i kultura niemiecka były w tym regionie zabronione. – I nawet potem dostęp był utrudniony i ludzie z miasta zainteresowani literaturą niemieckojęzyczną musieli najpierw udać się do lokalnych grup mniejszości niemieckiej w okolicy, gdzie znajdowały się mniejsze lub większe księgozbiory, albo korzystać z dwóch bibliobusów Caritas – dodaje Peter Herr.

Ale wtedy otwarto Bibliotekę Austriacką, która obecnie jest jedną z 65 bibliotek austriackich w 28 krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Z typowej biblioteki, w której można było głównie czytać i wypożyczać książki, przekształciła się ona w znaną instytucję kultury w regionie. Przykładowo od 23 lat organizowana jest Wiosna Austriacka, a konkurs wiedzy „Austria – Kraj i Mieszkańcy” cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko na w województwie opolskim, ale zwłaszcza poza nim. Kierownik biblioteki Monika Wójcik-Bednarz mimo tego, co już udało się osiągnąć, pozostaje skromna i w roku jubileuszowym mówi: „Myślę, że to miło, że od lat udaje nam się poszerzać nasz księgozbiór i że ciągle przybywają nowi czytelnicy. Być może wynika to również z faktu, że jesteśmy jedną z niewielu bibliotek austriackich, które nie podlegają uniwersytetom, ale bibliotece wojewódzkiej. Oznacza to, że przychodzą nie tylko studenci i profesorowie, ale także mieszkańcy regionu. I miło jest, gdy widzimy, że nasi wcześniej młodzi czytelnicy przychodzą teraz ze swoimi dziećmi i zapoznają je z literaturą niemieckojęzyczną.

 

 

Podczas dzisiejszej uroczystości rocznicowej w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej goście podkreślili znaczenie Biblioteki Austriackiej. Gudrun Hardiman-Pollross, szefowa Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, podkreśliła znaczenie tej instytucji jako wartościowego partnera w pracy kulturalnej w regionie, w którym występuje liczna mniejszość niemieckojęzyczna. Biblioteka Austriacka, która oferuje również kursy języka niemieckiego, daje także ważne narzędzie młodym ludziom. – Dziś wszyscy mówią po angielsku, ale niemiecki jest wisienką na torcie. Ze znajomością języka niemieckiego macie o wiele większe szanse, niż ze znajomością samego angielskiego. Skorzystajcie z biblioteki austriackiej – powiedziała Hardiman-Pollross.

 

Die Leiterin des Österreichischen Kulturforums in Warschau Gudrun Hardiman-Pollross
Foto: Rudolf Urban

 

Z kolei Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu Edward Wąsiewicz podkreślił, że nie tylko biblioteka jest instytucją w regionie. – To także ludzie, zwłaszcza kierownik Monika Wójcik-Bednarz i dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej Tadeusz Chrobak, stali się instytucjami i są znani daleko poza regionem – powiedział Wąsiewicz, a konsul Peter Herr dodał: – Dla wszystkich miłośników Josefa Rotha, Franza Werfela i wszystkich innych znanych pisarzy i poetów z Austrii i Niemiec, to miejsce jest jednocześnie Mekką i świątynią Muz.

Aby godnie uczcić tę rocznicę, dziś i jutro odbędzie się kilka wydarzeń. Z jednej strony odbywa się konferencja naukowa na temat “Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu Szwajcarii i Niemiec. Młodzi autorzy opowiadają swoją teraźniejszość: aspekty polityczne, społeczne, ekologiczne”. Tego wieczoru w Filharmonii Opolskiej zagra austriackie „Trio Immersio”, nie zabraknie też spotkań autorskich. Dziś o 16:00 ze szwajcarską pisarką Ireną Brezną i jutro o 9:00 z Austriakiem Vladimirem Vertlibem.

Rudolf Urban

 

 

Show More