Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ponieważ opiera się cięciom w nauczaniu

Prezes klubu piłkarskiego Union Berlin Dirk Zingler, pracownik koncernu Volkswagena oraz Wolf Schneider, wielki mistrz sztuki stylu językowego, który zmarł w listopadzie – wszyscy oni mogą zostać „Strażnikami Języka 2022” w konkursie rozpisanym przez gazetę „Deutsche Sprachwelt”. Wśród nominowanych jest też jednak mniejszość niemiecka w Polsce.

Dlaczego akurat Niemcy w Polsce? W uzasadnieniu czytamy: „Mniejszość niemiecka walczy z rządowymi cięciami w nauczaniu języka niemieckiego. Polski rząd finansuje teraz tylko jedną lekcję w tygodniu zamiast trzech. Problem dotyczy około 50 tysięcy uczniów, jednak zarówno sam problem, jak i opór wobec niego pozostają w dużej mierze niezauważone przez niemiecką opinię publiczną”.

Głosować można TU

Niemniej konkurencja jest ostra. Wielki nauczyciel języka Wolf Schneider („Deutsch fürs Leben. Was die Schule zu lehren vergaß”) do końca prowadził kampanię na rzecz zrozumiałego języka, docierając do milionowej publiczności. Dirk Zingler, prezes klubu FC Union Berlin, preferuje z kolei język klarowny, uczciwy i wolny od ideologii gender. W wywiadzie z dziennikiem „Die Welt” powiedział: – Na naszym stadionie dozwolona jest także szorstkość języka, która wszakże nie rani i nie dyskryminuje. Ale my jako klub nie będziemy też używać języka genderowego. W tej kwestii nie będziemy nikomu niczego wmawiać ani też udawać, że jesteśmy czymś, czym nie jesteśmy.
Z kolei pracownik VW Alexander B. skarżył się, że pracownicy Audi, komunikując się z nim, muszą używać form genderowych z podkreślnikiem dolnym (np. „Mitarbeiter_innen”). Choć przegrał w sądzie, przemówił w imieniu wielu niezadowolonych kolegów.

Die deutsche Minderheit wurde nominiert, weil sie sich gegen die Kürzungen beim Deutschunterricht wehrt. Foto: Rudolf Urban

 

Głosować można TU

Towarzystwo Karola Maya i Fundacja Karola Maya są wśród pozostałych nominowanych do nagrody „Strażnik Języka 2022”. Przywrócili honor pisarza petycją po tym, jak wydawnictwo Ravensburger ugięło się pod zarzutami o rasizm. A ostatnio organizacja „Aktionsbündnis Märchenland” postanowiła chronić legendarny park przyrody Reinhardswald przed ekspansją przemysłu wiatrowego.

 

Od 2000 r. czytelnicy gazety „Deutsche Sprachwelt”, wydawanej przez „Verein für Sprachpflege” z siedzibą w Erlangen, wybierają „Językowych Strażników Roku”. Dotychczas nagrodę otrzymali np.: Dieter Hallervorden (2021), Monika Gruber (2014), Loriot (2011), Benedykt XVI (2005) i Reiner Kunze (2002). Głosy na tegorocznych nominowanych można oddawać do 31 stycznia. KLICK

ru

 

Show More