Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie jesteśmy zagrożeniem

Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka zorganizował dziś konferencję prasową, podczas której odniósł się do deklaracji posła Janusza Kowalskiego, który zapowiada odebranie „przywileju” wyborczego mniejszości niemieckiej. Poruszono również kwestie praw Polaków w Niemczech i nauczania języka polskiego za Odrą.

 

Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, wielokrotnie zapowiadał, że będzie dążył do likwidacji tzw. przywileju wyborczego dla mniejszości niemieckiej. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele mniejszości podkreślali natomiast, że takiego przywileju w ogóle nie ma.

 

„Musimy walczyć o wyborców”

 

Ryszard Galla
Foto: R.Urban

– Mniejszości w Polsce są mocno rozproszone i żadna z nich nie miałaby szansy na to, aby wystawić swoje listy w większości okręgów wyborczych i osiągnąć 5% próg na poziomie krajowym, aby móc brać udział w podziale mandatów. Dlatego z tego wymogu są zwolnione, ale ten próg muszą osiągnąć w tym okręgu, w którym wystawiają swoich kandydatów, aby móc brać udział w podziale mandatów poselskich – przekonywał Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej i dodał: – Nasz komitet jak każdy inny, musi walczyć o każdego wyborcę.

 

Więcej o zwolnieniu z progu 5% piszemy TUTAJ

 

Do startu mniejszości niemieckiej w wyborach odniósł się również Rafał Bartek, lider opolskich Niemców i kandydat na posła. – W wyborach startujemy od 30 lat, bo czujemy się odpowiedzialni za region, w którym żyjemy i Polskę. I nie chcemy, żeby o sprawach, które dotyczą naszej społeczności, społeczności śląskiej, decydowali tylko i wyłącznie Ci, którzy nie znają naszego regionu, nie potrafią uszanować jego wielokulturowości i którzy dyskryminują naszych mieszkańców, próbując cynicznie społeczność województwa opolskiego skłócić. Mniejszość Niemiecka jest gwarantem dialogu i bezpieczeństwa – mówił Bartek.

 

Sylwia Kus
Foto: R.Urban

 

Sylwia Kus, również kandydatka mniejszości niemieckiej do Sejmu dodała: – My nie jesteśmy zagrożeniem. Po to tworzymy struktury polityczne i po to startujemy w wyborach, żeby nasza reprezentacja była słyszana w polskim parlamencie. Jeśli Pana Kowalskiego jednak ogarnia strach przed dwoma posłami mniejszości i jednym senatorem (to cel mniejszości w tych wyborach, przyp. red.) wobec 460 posłów w Sejmie i 100 senatorów w Senacie to powinien przepracować swoje strachy.

 

Pytania od TVP

 

Die MInderheit stellte sich schwierigen Fragen des Senders TVP Opole.
Foto: Rudolf Urban

 

Na konferencji obecny był także dziennikarz TVP Opole, który zapytał przedstawicieli mniejszości, czy nie zamierzają wesprzeć rząd w dążeniu do zapewnienia Polakom w Niemczech również możliwości zasiadania jako mniejszość w Bundestagu.  Rafał Bartek odpowiedział jednak, że obie te społeczności są całkowicie różne, ponieważ nad Niemcami w Polsce przesunięto granicę a oni pozostali w swoich heimatach, zaś Polacy w Niemczech to dziś w znakomitej większości imigracja polityczna lub ekonomiczna. – Co mnie ciekawi, to fakt, że w Bundestagu jest wiele posłów z polskimi korzeniami, jednak poseł Kowalski ich nie zna. Należałoby więc wykorzystać w pierwszej kolejności potencjał, który dziś już w Bundestagu jest – mówił Bartek, zaś poseł Galla dodał, że mniejszość od ponad roku jest dyskryminowana ze względu na zmniejszenie ilości godzin nauczania tego języka jako języka mniejszości w szkołach. – Jak ktoś dyskryminowany, kto nie może korzystać z pełni ustawowych praw ma wspierać odpowiedzialnych za dyskryminację w ich dążeniach? – zapytał Galla.

 

Więcej o nauce języka polskiego w Niemczech znajdziesz TUTAJ

 

Podczas wymiany zdań o nauczanie języka niemieckiego i przypadkach zakazów jego używania, o czym mówili przedstawiciele mniejszości, poseł Galla zaapelował również do Janusza Kowalskiego o lepsze poinformowanie się co do nauki języka polskiego w Niemczech. – Poseł Kowalski powinien sięgnąć do materiałów o nauczaniu języka polskiego w Niemczech, które są dostępne, aby wiedział, jak jest realizowana nauka języka polskiego w Niemczech. I wtedy możemy rozmawiać.

Rudolf Urban

 

 

 

Show More