Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasador w kraju przodków

Dr Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, odwiedził mniejszość niemiecką w województwie warmińsko-mazurskim. Była to jego pierwsza wizyta w tym regionie, jak się okazało – kraju przodków.

Dr Thomas Bagger jest ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce od lipca 2022 r. Przyjechał do Olsztyna 21 lutego, aby…

– Poznać ludzi, to, czym żyją, historię regionu. Wiem, że to był kraj migracji (Wanderungsland), więc jest on dla mnie tym bardziej ciekawy – wyjaśniał cel swojej wizyty.

Ambasador spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Olsztynie w Domu Kopernika – siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Towarzyszył mu Wojciech Wrzecionkowski – konsul honorowy Niemiec w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie zarządu OSMN, w tym Piotr Dukat – jego przewodniczący. Obecny był także Henryk Hoch, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. W spotkaniu wziął też udział Wiktor Marek Leyk, pełnomocnik marszałka województwa do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

Botschafter Bagger (5. v. r.) mit den Vertretern der deutschen Minderheit aus der Region. Auch mit dabei: Wiktor Marek Leyk, der Minderheitenbeauftragte des Marschalls der Woiwodschaft Ermland-Masuren (3. v. l.)
Foto: Joanna Hassa

O tym, czym jest i czym zajmuje się OSMN, opowiedziała Anna Kazańska, jego specjalistka ds. kultury. Henryk Hoch przedstawił natomiast działalność Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Wspomniał m.in. o tym, że dzięki niemieckim mieszkańcom regionu wiele miast i gmin nawiązało partnerskie kontakty z miastami i gminami w Niemczech.

Pełnomocnik marszałka ds. mniejszości podkreślił dobrą współpracę stowarzyszeń niemieckich z władzami samorządowymi w regionie na poziomie zarówno gmin, jak i województwa. Zaprosił ambasadora na przyszły rok do Gołdapi, na uroczystość z okazji 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta. A dlaczego do Gołdapi? Bo to podobno była jedyna miejscowość, dla której ten wielki niemiecki filozof na krótko opuścił swe rodzinne miasto. Jak niesie legenda, Kant nigdy nie opuszczał Królewca.

Der Botschafter spricht zu den Vertretern der deutschen Minderheit.
Foto: Joanna Hassa

Ambasador wyraził uznanie dla działań organizacji niemieckich w województwie warmińsko-mazurskim i wszystko pilnie notował. Odniósł się nieco do sytuacji politycznej w Europie i w Polsce, zapewnił o swoim poparciu dla starań o przywrócenie trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako mniejszościowego w szkołach.

– Powinniśmy nie szukać różnic, tylko podobieństw, i rozmawiać, bo tylko wtedy będziemy mogli się zrozumieć – podkreślał ambasador.

W czasie swobodnej rozmowy, która następnie się wywiązała, ambasador ujawnił, że jego ojciec pochodzi z Braniewa, zaś jedna babcia z Bałgi (w obwodzie kaliningradzkim), a druga z Ostródy w Górach Harzu, która jest partnerem wschodniopruskiej Ostródy. Ojciec ambasadora opuścił Braniewo w wieku sześciu lat, uciekając z rodziną przed armią rosyjską.

Thomas Bagger odwiedził rodzinne miasto ojca wraz z żoną jako turysta. Zaproszony do ponownych odwiedzin w Prusach, zapewnił, że na pewno to uczyni.

lek

Dr Thomas Bagger z wykształcenia jest politologiem. Ukończył Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Instytut Nauk Politycznych w Paryżu oraz Uniwersytet Marylandu. Z dyplomacją jest związany od 1992 r.

Show More