Dr Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec, odwiedził mniejszość niemiecką w województwie warmińsko-mazurskim. Była to jego pierwsza wizyta w tym regionie, jak się okazało – kraju przodków.
Dr Thomas Bagger jest ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce od lipca 2022 r. Przyjechał do Olsztyna 21 lutego, aby…
– Poznać ludzi, to, czym żyją, historię regionu. Wiem, że to był kraj migracji (Wanderungsland), więc jest on dla mnie tym bardziej ciekawy – wyjaśniał cel swojej wizyty.
Ambasador spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Olsztynie w Domu Kopernika – siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Towarzyszył mu Wojciech Wrzecionkowski – konsul honorowy Niemiec w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie zarządu OSMN, w tym Piotr Dukat – jego przewodniczący. Obecny był także Henryk Hoch, przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. W spotkaniu wziął też udział Wiktor Marek Leyk, pełnomocnik marszałka województwa do spraw mniejszości narodowych i etnicznych.

Foto: Joanna Hassa
O tym, czym jest i czym zajmuje się OSMN, opowiedziała Anna Kazańska, jego specjalistka ds. kultury. Henryk Hoch przedstawił natomiast działalność Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. Wspomniał m.in. o tym, że dzięki niemieckim mieszkańcom regionu wiele miast i gmin nawiązało partnerskie kontakty z miastami i gminami w Niemczech.
Pełnomocnik marszałka ds. mniejszości podkreślił dobrą współpracę stowarzyszeń niemieckich z władzami samorządowymi w regionie na poziomie zarówno gmin, jak i województwa. Zaprosił ambasadora na przyszły rok do Gołdapi, na uroczystość z okazji 300. rocznicy urodzin Immanuela Kanta. A dlaczego do Gołdapi? Bo to podobno była jedyna miejscowość, dla której ten wielki niemiecki filozof na krótko opuścił swe rodzinne miasto. Jak niesie legenda, Kant nigdy nie opuszczał Królewca.

Foto: Joanna Hassa
Ambasador wyraził uznanie dla działań organizacji niemieckich w województwie warmińsko-mazurskim i wszystko pilnie notował. Odniósł się nieco do sytuacji politycznej w Europie i w Polsce, zapewnił o swoim poparciu dla starań o przywrócenie trzech godzin nauczania języka niemieckiego jako mniejszościowego w szkołach.
– Powinniśmy nie szukać różnic, tylko podobieństw, i rozmawiać, bo tylko wtedy będziemy mogli się zrozumieć – podkreślał ambasador.
W czasie swobodnej rozmowy, która następnie się wywiązała, ambasador ujawnił, że jego ojciec pochodzi z Braniewa, zaś jedna babcia z Bałgi (w obwodzie kaliningradzkim), a druga z Ostródy w Górach Harzu, która jest partnerem wschodniopruskiej Ostródy. Ojciec ambasadora opuścił Braniewo w wieku sześciu lat, uciekając z rodziną przed armią rosyjską.
Thomas Bagger odwiedził rodzinne miasto ojca wraz z żoną jako turysta. Zaproszony do ponownych odwiedzin w Prusach, zapewnił, że na pewno to uczyni.
lek
Dr Thomas Bagger z wykształcenia jest politologiem. Ukończył Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Instytut Nauk Politycznych w Paryżu oraz Uniwersytet Marylandu. Z dyplomacją jest związany od 1992 r.