Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bezzasadne oszczerstwa

W miniony piątek przed siedzibą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim odbyła się konferencja posła Solidarnej Polski, Janusza Kowalskiego. Powód? Poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla zagłosował przeciwko budowie muru na granicy polsko-białoruskiej. W opinii Janusza Kowalskiego zagłosował przeciw interesom i bezpieczeństwu Polaków oraz zażegnaniu kryzysu migracyjnego na polskiej granicy.

 

„Jako poseł niezrzeszony zawszę będę głosował według mojej wiedzy i w interesie tych wyborców, których reprezentuję”, powiedział poseł Ryszard Galla i dodał: „Jestem przeciwnikiem stosowania takich metod, jak budowa muru odgradzającego państwa. Patrząc historycznie mieliśmy już mur Berliński, mamy mur Chiński, a prezydent USA Donald Trump próbował budować mur na granicy z Meksykiem. Co niektórzy zapomnieli chyba, że mamy XXI wiek! Osoby, które forsują takie propozycje zapewne nie przemyślały jej i nie przeanalizowały wszystkie za i przeciw – te polityczne, ekonomiczne i techniczne. Zapewniam, że w każdym z tych obszarów mamy względy, które taką inicjatywę stawiają pod bardzo, bardzo dużym znakiem zapytania”.

 

Poseł MN Ryszard Galla
Foto: K. Świderski

 

Brak słów

Poseł Ryszard Galla podkreślił też, że poseł Janusz  Kowalski stosuje metodę “strasz Polaka Niemcem, a na pewno będziesz wygrywał wybory”. „Budowanie swojej pozycji na tematach antyniemieckich jest dla mnie bardzo przykre. Tym bardziej, że przez szereg lat wspólnie z Polakami budowałem przyjaźń polsko-niemiecką i zbudowaliśmy współpracę na bardzo dobrym poziomie. Dzisiaj jednak są tacy, którzy za każdym razem, przy każdej okazji i w każdym elemencie próbują znaleźć antyniemieckość i krzyczą – że Niemiec nie będzie nam pisał ustaw, Niemiec nie będzie nami rządził, nie będziemy przed Niemcem na kolanach. To przykre, że w polskim parlamencie znajduje się ktoś, kto zachowuje się tak, jak Janusz Kowalski, który pod moim adresem rzuca ciężkie bezzasadne oszczerstwa. Przez całe życie przeszedłem ciężko pracując dla Polski i nagle człowiek, który w życiu dobrą robotą się nie splamił zarzuca mi się antypolskość! To przykre i nie zrozumiało, brak słów. 50 lat pracuję dla kraju i nie jestem wiecznym politykiem, który tylko z tego żyje, bo parlamentarzystą jestem raptem ostatnie 16 lat”, mówi poseł Galla.

 

Janusz Kowalski
Foto: Adrian Grycuk/Wikipedia

 

Cień nadziei

Podczas konferencji Janusza Kowalskiego Łukasz Giertler członek zarządu BJDM wręczył posłowi „Solidarnej Polski” magazyn młodzieży Mniejszości Niemieckiej „Antidotum” mówiąc: „Mam nadzieję Panie Pośle, że z niekrytą przyjemnością zapozna się Pan z głosem młodzieży. Wykazując się europejskim gestem Pan Poseł przyjął ode mnie nasze „Antidotum”, co sprawiło mi niemałą przyjemność i dało cień nadziei, że politycy Zjednoczonej Prawicy potrafią zachować unijne standardy, okazując otwartość dla mniejszości w Polsce”.

A jak posłowie w polskim parlamencie głosowali nad rządowym projektem ustawy o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej? Udział w głosowaniu wzięło 449 posłów. Za głosowało 274 posłów (226 PiS, 24 Koalicja Polska, 10 Konfederacja, Kukiz15, Porozumienie, PS). Przeciw zagłosowało 174 (KO, Lewica, Polska 2050 i Ryszard Galla, poseł niezrzeszony), wstrzymało się – 1, nie głosowało – 11.

 

Krzysztof Świerc

Show More