Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Najzdrowsza przyprawa świata

Dzisiejszy odcinek poświęcony został kurkumie, uważanej za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Jej właściwości wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale też w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Kurkuma pochodzi z tej samej rodziny co imbir, a zatem ma podobne właściwości i występuje głównie pod postacią żółtego proszku.


Głównym jej składnikiem jest kurkumina, która jest jednym z najmocniejszych przeciwutleniaczy o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i oczyszczającym. Co więcej, wnikliwe badania opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie (USA) potwierdziły działanie antynowotworowe kurkuminy. Okazuje się bowiem, że kurkumina wyszukuje komórki rakowe i natychmiast je niszczy. W przeciwieństwie do innych leków jest ona naturalna i nie wywołuje skutków ubocznych.

Właściwości kurkumy wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale też w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu.
Foto: Unsplash

Doping dla mózgu i serca
Kurkumina ma także właściwości przeciwzapalne, dlatego zaleca się ją osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. Tym bardziej, że pomaga łagodzić ból. Kurkuma ma również bardzo duży wpływ na procesy naprawcze mózgu, które mogą się dokonać dzięki zawartości tumeronu pobudzającego namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych. Niektórzy naukowcy twierdzą, że w przyszłości będzie można używać tumeronu do leczenia alzheimera czy udaru mózgu. Kolejne właściwości kurkumy to zapobieganie wzdęciom, a wszystko to dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym. Wiele eksperymentów wykazuje także, że kurkuma ma działanie przeciwwrzodowe oraz hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Chroni również serce i układ krążenia, a wszystko to znowu za sprawą obecnej w niej kurkuminy. Na uwagę zasługuje też to, że kurkumina podnosi poziom peptydu, który ochrania organizm przed zainfekowaniem i wspomaga organizm w walce z wieloma chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i grzybami.

Kurkuma = piękna skóra
Kurkuma pomaga również podczas infekcji górnych dróg oddechowych oraz podczas przeziębienia i na tym nie kończy się jej prozdrowotna misja. Kolejną jej cenną właściwością jest to, że pomaga chronić serce, ponieważ zawarta w niej kurkumina ma silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Kurkuma sama w sobie wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów, co zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób serca, a także na cukrzycę. Wymienione zalety powodują, że zaleca się pić napar z kurkumy albo dodawać ją jako przyprawę do herbaty. Kończąc, warto też dodać, że kurkuma posiada także właściwości, które pomogą nam w walce z niedoskonałościami skóry. Maseczka z tej przyprawy pomoże nam walczyć z przebarwieniami, zmarszczkami oraz trądzikiem. Znakomicie też odświeża skórę oraz poprawia jej koloryt. Wystarczy 5 ml soku z cytryny wymieszać ze szczyptą kurkumy, 10 ml miodu, 5 ml oliwy oraz 3 łyżeczkami jogurtu naturalnego. Maseczkę nakładamy na twarz na 10 minut i zmywamy.

Karolina Świerc

Show More