Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Klub SPD wspiera mniejszość niemiecką

Po decyzji Sejmu o ograniczeniu finansowania lekcji języka niemieckiej jako języka mniejszości w szkołach głos zabrał także klub SPD w Bundestagu.

 

W informacji prasowej poseł Dietmar Nietan, odpowiedzialny za sprawy mniejszości niemieckiej w klubie SPD, wyjaśnia, że objęcie cięciami w subwencji tylko języka niemieckiego jest dyskryminacją. „Ta dalsza próba zdobywania poparcia w kraju za pomocą antyniemieckiej polityki szkodzi mniejszości niemieckiej i różnorodności polskiego społeczeństwa. Polityka ta szkodzi stosunkom polsko-niemieckim. Przede wszystkim jednak Polska wyrządza sobie krzywdę, bo takie nacjonalistyczne manewry zrażają tych, którzy są zaniepokojeni stosunkami politycznymi obu krajów. Ostatecznie polski rząd izoluje się w UE”, pisze Nietan.

Polityk SPD podkreśla też, że zarzut pod adresem Niemiec, że nie wspiera finansowo lekcji języka polskiego w szkołach, jest nieuzasadniony, bo takie lekcje są oferowane w wielu krajach związkowych. „To, że mniejszości narodowe i regionalne w środku Europy będą w 2022 r. zakładnikami interesów politycznych, nie odpowiada naszej idei zjednoczonej Europy”, pisze Dietmar Nietan.

ru

 

Czytaj również oświadczenie Pełnomocnika rządu ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych i etnicznych:

Dyskryminująca decyzja

Show More