Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niezwykła przyprawa

Kardamon pochodzi z Azji i jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. Najczęściej wykorzystuje się go w kuchni do przyrządzania deserów i doprawiania kaw, ale również dań mięsnych i rybnych, by dodać im charakteru. Kardamon ma bardzo intensywny, czasem nawet drażniący zapach, mocny, korzenny smak i kryje w sobie m.in.: magnez, żelazo, wapń, kwasy organiczne, a także olejki eteryczne.


Ich zawartość pobudza system pokarmowy do wzmożonej pracy, dzięki czemu procesy trawienne przebiegają szybciej. Kardamon ułatwia również detoks, czyli odtruwa organizm i pomaga schudnąć, bo ma działanie moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn. Poza tym chroni układ pokarmowy przed drobnoustrojami, poprawia pracę układu krążenia, łagodzi mdłości i zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. W tym miejscu należy podkreślić, że działanie przeciwnowotworowe kardamonu ma związek z właściwościami oczyszczania organizmu z toksyn. Zawarte bowiem w kardamonie olejki wspomagają organizm w usuwaniu bardzo niebezpiecznych dla naszego organizmu wolnych rodników – warto o tym pamiętać, bo lepiej zapobiegać, niż się później leczyć!

Działanie przeciwnowotworowe kardamonu ma związek z właściwościami oczyszczania organizmu z toksyn.

Na inne dolegliwości
Ponadto kardamon jest skutecznie wykorzystywany w aromaterapii. Dzięki charakterystycznemu zapachowi i leczniczym właściwościom pomaga w leczeniu objawów zapalenia oskrzeli oraz astmy, jak również poprawia ukrwienie płuc. Bardzo pomocny dla nas może być także wywar z kardamonu, który wspomaga leczenie bólu gardła. Biorąc pod uwagę aurę, jaką mamy za oknem, oraz porę roku, warto się zastanowić, czy aby nie sięgnąć po kardamon. W celu przygotowania takiego płynu do płukania gardła należy zagotować kardamon z cynamonem i odstawić do wystudzenia. To bardzo ważne, ponieważ zbyt ciepły wywar może podrażnić gardło i zamiast ulgi poczujemy większy dyskomfort. Natomiast prawidłowo przygotowany wywar ma działanie odkażające i przeciwbólowe, ba – potrafi dość szybko sprawić, że poczujemy ulgę. Ponadto wywar z samego kardamonu może pomóc nam w pozbyciu się czkawki. W tym wypadku wystarczy jedynie przyprawę tę zagotować w wodzie i po wystudzeniu wypić. I jak nie traktować kardamonu jako niezwykłej przyprawy?

Kardamon jest skutecznie wykorzystywany np. w aromaterapii.
Foto: Unsplash

Kardamon na odchudzanie i depresję
Tym bardziej, że w związku z właściwościami przyspieszającymi przemianę materii uważany jest on za bardzo skuteczny środek wspomagający odchudzanie. Do tego, co nie jest bez znaczenia, jest prosty w „obsłudze”, bo wystarczy dodawać go do herbaty, aby korzystać z jego dobroczynnego wpływu. Na uwagę zasługują także zawarte w kardamonie olejki eteryczne, mające zdolność błyskawicznego pobudzenia do pracy układu pokarmowego. Olejki eteryczne przyspieszają procesy trawienne, przemianę materii i oczywiście pożądaną utratę kilogramów, czyli zmniejszenie masy ciała, co niejednemu z nas przyda się po świątecznym biesiadowaniu, jakie już niebawem nas czeka. To nie wszystkie zalety tej wspaniałej przyprawy. Otóż codzienne picie herbaty z kardamonem może też skutecznie zmniejszyć zmęczenie, a jednocześnie zadziałać na organizm energetyzująco. Kończąc, warto dodać, że czekolada z kardamonem to deser, który ma nie tylko wyrazisty smak, ale jednocześnie poprawia samopoczucie. Może też wspomóc w leczeniu depresji.

Karolina Świerc

Show More