Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zadbaj o siebie

Bez witaminy B3 nasz organizm nie może efektywnie funkcjonować. Niedobory tej witaminy w skrajnych przypadkach wywołują zaburzenia ogólnoustrojowe, jednak już niewielkie niedostatki mogą objawiać się pogorszeniem kondycji skóry i włosów. Jest to też znak, że potrzebujesz wsparcia w postaci suplementacji witaminy B3 lub stosowania kosmetyków ją zawierających.


Trudno o witaminę, którą nazywano by tak różnorodnie, jak ma to miejsce w przypadku witaminy B3. Określana jest bowiem też jako: witamina PP, niacynamid, niacyna oraz nikotynamid. Należy wyjaśnić, dlaczego określeń na witaminę B3 jest tak wiele. Łączą one bowiem w sobie nazwy dwóch związków – kwasu nikotynowego, czyli niacyny, i jego amidu – niacynamidu.

Gdzie występuje niacyna?

Po raz pierwszy witamina B3 została uzyskana w 1867 r. w procesie utleniania nikotyny. Jednak dopiero w XX w., kiedy wyizolowany został amid kwasu nikotynowego, doceniono ważką rolę związku dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W niacynę, czyli witaminę B3, bogate są przede wszystkim: drożdże, orzeszki arachidowe, nasiona roślin strączkowych, czerwona papryka, mięso z królika i cielęciny, wątroba oraz ryby. Może również być wytwarzana przez organizm w czasie metabolizmu tryptofanu dostarczanego wraz z pokarmem i przy obecności witamin B1, B2 i B6. Uzupełnianie niacyny jest ważne z punktu widzenia powstania ewentualnych niedoborów. W skrajnych przypadkach, co szczególnie dotyczy osób niedożywionych, może dojść nawet do awitaminozy. Jej konsekwencją jest rozwijająca się pelagra, zwana również rumieniem lombardzkim. Jest to choroba skóry objawiająca się jej szorstkością i powstaniem rumienia. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się też pęcherze, przebarwienia i zaburzenia ogólnoustrojowe. Dlatego stałe uzupełnianie tego składnika jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i stanowi ważny czynnik dbania o siebie.

W niacynę, czyli witaminę B3, bogate są przede wszystkim: drożdże, orzeszki arachidowe, nasiona roślin strączkowych, czerwona papryka.
Foto: Healthy Living

Działanie witaminy B3

Rolą niacyny jest również m.in.: wsparcie prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego, syntetyzowanie hormonów płciowych, kortyzolu i insuliny. Poza tym niacyna reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów, działa antyoksydacyjne, uczestniczy w tworzeniu granulocytów obojętnochłonnych, zwalczających bakterie. Do tego rozszerza naczynia krwionośne, hamuje transport melanosomów z melanocytów do keratynocytów, spowalnia aktywność melanogenezy. Właściwości te sprawiają, że bardzo często można spotkać kremy czy serum z niacyną. Nic w tym dziwnego! Składnik ten redukuje objawy starzenia się skóry, a także zmniejsza przebarwienia oraz utrudnia powstawanie nowych. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym stanowi doskonałą ochronę dla komórek przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Pozwala również złagodzić stany zapalne towarzyszące cerze trądzikowej oraz będące wynikiem podrażnień. Regularne stosowanie serum czy kremu z niacyną pozwala także wyregulować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu osoby ze skórą tłustą przestają się zmagać z nadprodukcją sebum. Niacyna jest też składnikiem szamponów, odżywek i masek, ze względu na zdolność przeciwdziałania wypadaniu włosów i powstawaniu łupieżu.

Karolina Świerc

Show More