Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zawsze młodzi

Kolagen to białko, które jest obecne we wszystkich strukturach ciała. W skórze, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej. Zapewnia jędrność, elastyczność i regenerację tkanek. Pierwsze zmarszczki, mniej elastyczna skóra, a także ból w stawach oznaczają brak kolagenu.


Kolagen znajduje się w tkance łącznej. Jest jednym z podstawowych elementów budujących m.in.: skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Włókna kolagenowe są niezwykle rozciągliwe i wytrzymałe. Stanowi ochronę narządów wewnętrznych (nerki, wątroba, żołądek) oraz przytrzymuje je we właściwym położeniu. Dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Dzięki niemu odnawiane są jej komórki. Kolagen pełni ważną rolę w układzie odpornościowym, zatrzymuje bowiem rozwój bakterii chorobotwórczych, toksyn oraz komórek nowotworowych. Organizm sam wytwarza włókna kolagenowe. U młodych i zdrowych organizmów kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany, ale wraz z wiekiem jego produkcja zwalnia.

Niestety kolagen prawie nie występuje w pożywieniu. Dlatego warto stosować specjalne suplementy diety.
Foto: Healthy Living

Konsekwencje braku kolagenu
Od 25. roku życia jego poziom spada, powodując pojawianie się pierwszych oznak starzenia się organizmu. Jeśli nasz organizm produkuje coraz mniej kolagenu, a zależy nam na młodym wyglądzie skóry, należy dostarczyć to białko z zewnątrz, za pomocą kremów, zastrzyków lub tabletek. Niszczenie kolagenu oraz problemy z jego odbudową są przyczynami: zaburzeń ruchu, zesztywnienia stawów, bólów kręgosłupa, powstawania głębokich zmarszczek, cellulitu oraz nadmiernego wypadania włosów. Kolagen ma też za zadanie dbać o produkcję mazi stawowej oraz o elastyczność i twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalna maź, która zmniejsza tarcie. Kiedy zmniejsza się ilość mazi, wówczas na skutek każdego ruchu odczuwamy ból. Z czasem też w naszym organizmie zaczyna brakować miedzi, witamin A, E i C, które działają wspomagająco na odnowę włókien kolagenowych. Mała ilość kolagenu jest powodem osłabienia kondycji naszej skóry, na której pogłębiają się zmarszczki, skóra traci jędrność i elastyczność, a złe nawyki, takie jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów, niekorzystnie na nią wpływają. Przyspieszają naturalny proces starzenia się organizmu, niszcząc włókna kolagenowe. W efekcie cera traci swoją sprężystość i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, bo kolagen, dostarczając skórze potrzebnych protein, przyczynia się do odbudowy jej struktury.

Jak uzupełnić kolagen?
Niestety kolagen prawie nie występuje w pożywieniu. Dlatego warto stosować specjalne suplementy diety. Najskuteczniejszy jest przyjmowany w postaci płynnej, bo jest szybko wchłaniany, a regularnie przyjmowany przynosi widoczne efekty. Kremy z kolagenem nie są w stanie likwidować zmarszczek, ponieważ zawarte w nich cząsteczki białka są zbyt duże, w związku z czym nie są w stanie przeniknąć przez naskórek i dostać się do skóry właściwej. Z drugiej strony kremy z kolagenem bardzo dobrze nawilżają skórę, nie powodując przy tym wzrostu jej natłuszczenia. Kolagen może być również przyjmowany w postaci zastrzyków. Wówczas jest wstrzykiwany wzdłuż zmarszczki za pomocą bardzo cienkiej igły. Zabieg ten ma na celu wypełnienie zmarszczki lub usunięcie uszkodzeń skóry. Trwałość zabiegu wynosi nawet do 10 miesięcy i zależy od dawki kolagenu, grubości skóry i miejsca zastrzyku. Taki zastrzyk może być także pomocny w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa w swojej początkowej fazie. Rezultaty po zastosowaniu zastrzyku z kolagenem są natychmiastowe i często bardzo dobre, pod warunkiem że zabieg jest wykonywany przez doświadczonego lekarza. Zaleca się minimum dwa zabiegi wykonane z ok. 2–3-tygodniową przerwą.

Karolina Świerc

Show More