Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nauczanie języka jest priorytetem

Z Dorotą Rybczyk-Heinz, koordynatorką nowego projektu „Promocja języka w organizacjach” w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, rozmawia Ewa Stolz


Od niedawna organizacje mniejszości niemieckiej mogą się ubiegać o dofinansowanie w ramach nowego projektu. Na czym dokładnie polega „Promocja języka w organizacjach”?
Projekt wspiera inicjatywy mające na celu podniesienie kompetencji językowych uczestników. Finansowane są działania, których głównym celem jest nauczanie języka. Może to jednak przybierać również kreatywne formy. Nie muszą to być kursy językowe, mogą to być warsztaty i inne formy, w których uczestnicy uczą się języka.

Dorota Rybczyk-Heinz
Foto: privat

Czy mogłaby pani wyjaśnić na przykładzie, jak może wyglądać projekt w ramach „Promocji języka w organizacjach”?
Wnioskodawca musi wypełnić wniosek. Został on uproszczony dla wnioskodawców, aby nie zawierał skomplikowanych tabel Excela. Wpisuje się, kto jest wnioskodawcą, tytuł projektu, np. „Nauka języka niemieckiego z niemieckimi piosenkami”. Taki projekt został faktycznie zgłoszony, co moim zdaniem jest świetne. Następnie trzeba podać liczbę uczestników, zdefiniować grupę docelową, opisać cele, czyli napisać, co chcemy osiągnąć dzięki temu działaniu, oraz przedstawić przebieg projektu. Weźmy za przykład projekt „Nauka języka niemieckiego z niemieckimi piosenkami”. Tam wymieniono, jakie są piosenki i czego uczy się wraz z każdą piosenką, jakiego słownictwa, jakich zasad gramatycznych. Następnie należy zareklamować projekt. Ostatnim krokiem jest sporządzenie planu kosztów.

Czyli projekt musi mieć założenia dydaktyczne.
Tak, dokładnie, musi być opisane, w jaki sposób, jakimi metodami dany projekt będzie uczył języka.

Jakie wymagania musi spełniać wnioskodawca?
Wnioskodawca musi być organizacją mniejszości niemieckiej. I oczywiście wszystkie wnioski są rozpatrywane przez komisję, która decyduje, czy wniosek zostanie przyjęty.

Wnioskodawcą musi być organizacja mniejszości niemieckiej.

Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, to w jakiej wysokości jest to wsparcie dla projektu?
Projekt może otrzymać wsparcie w wysokości do 2700 złotych, a wnioskodawca musi wnieść 15% środków własnych.

Gdzie można znaleźć wszystkie informacje o projekcie i niezbędne formularze?
Informacje są na stronie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (www.vdg.pl). I oczywiście można się kontaktować ze mną. Doradzam wnioskodawcom przy składaniu wniosku, jego realizacji, a potem oczywiście przy rozliczaniu projektu.

Show More