Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, October 7, 2022

Premiera filmu w Opolu

„Plebiscyt i rok 1921 na Górnym Śląsku” to tytuł produkcji filmowej Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), która porusza tło i konsekwencje plebiscytu na Górnym Śląsku. W miniony poniedziałek (09.05.) dokument został po raz pierwszy pokazany szerokiej publiczności.

 

Około 40 widzów zgromadziło się w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, aby obejrzeć premierę filmu, który powstał z okazji 100. rocznicy wydarzeń na Górnym Śląsku. Wśród gości był przewodniczący VdG Bernard Gaida, który na wstępie wygłosił kilka słów powitania.

 

 

Około 25-minutowy dokument wzbogacony jest scenami fabularyzowanymi i dostarcza faktów i podstawowych informacji na temat referendum na Górnym Śląsku w 1921 roku. Głos zabierają m.in. historycy Ryszard Kaczmarek (Katowice) i Matthias Lempart (Berlin). W produkcję zaangażowany jest również Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego i badacz historii Śląska. – Film jest ważny, bo opowiada bardzo skomplikowaną historię w stosunkowo krótkiej formie. Stara się przedstawić żywy obraz wydarzeń”.

 

Bernard Gaida, Waldemar Gielzok, Roland Skubała und Maria Kwiecińska (v. l.) während der Podiumsdiskussion nach
der Filmvorführung im Museum des Oppelner Schlesiens
Foto: Lucas Netter

 

To również Waldemar Gielzok poprowadził krótką dyskusję po projekcji filmu. Obok niego na podium stanęli Maria Kwiecińska, przewodnicząca koła DFK w Dębskiej Kuźni, historyk regionalny Roland Skubała i Bernard Gaida. Rozmowa dotyczyła zasadniczo społeczno-politycznego znaczenia referendum i jego konsekwencji do dziś.

ln

 

Film został sfinansowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Konsulatu Niemiec w Opolu.

 

Show More