Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Siła pokoju

19 listopada Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) zorganizował w Opolu nabożeństwo ekumeniczne z okazji Dnia Żałoby Narodowej. Uroczystości upamiętniające ten dzień odbyły się również w innych częściach Śląska, a także na Warmii i Mazurach.

O ile w poprzednich latach obchody Dnia Żałoby Narodowej w Opolu zawsze odbywały się w kościele katolickim, to w tym roku po raz pierwszy zorganizowała je parafia ewangelicko-augsburska. Gospodarz, pastor Wojciech Pracki, był wyraźnie zadowolony, że mógł powitać ok. 30 uczestników uroczystości w swoim kościele. Wraz ze swoim kolegą z Kościoła katolickiego, wikariuszem biskupim Piotrem Tarlińskim, poprowadził nabożeństwo ekumeniczne, któremu muzycznie towarzyszył organista Hubert Prochota oraz orkiestra dęta BSA Brass, która zagrała potem krótki koncert.

Pastor Wojciech Pracki begrüßte die Teilnehmer der Andacht zum Volkstrauertag.
Foto: Lucas Netter

Śmiałe przedsięwzięcie – pokój

Podczas nabożeństwa obaj duchowni wspólnie odmówili modlitwę za zmarłych, w której wspominali ofiary wojny i tyranii, a także wyrazili nadzieję na pojednanie i pokój między ludźmi i narodami.

Wojciech Pracki und Peter Tarlinski sprachen gemeinsam das Totengebet.
Foto: Lucas Netter

Idea pokoju znalazła również wyraz w przemówieniu Piotra Tarlińskiego. Rozpoczął je od wspomnienia poległych w obu wojnach światowych, a także zmarłych i rannych w obecnych brutalnych konfliktach, zwłaszcza na Ukrainie, w Izraelu, Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. – Wszystko to sprawia, że jesteśmy bardzo smutni. Wojny mają tylko ofiary do opłakiwania. Pokój jest ważny – i pokój ma moc zapobiegania wojnom; pokój ma moc życia po ludzku; pokój ma moc kształtowania przyszłości – podkreślił ks. Tarliński.

Bischofsvikar Peter Tarlinski während seiner Ansprache
Foto: Lucas Netter

Odniósł się również do rozumienia pokoju przez luterańskiego teologa Dietricha Bonhoeffera, który był zaangażowany w niemiecki ruch oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi i został zamordowany w obozie koncentracyjnym Flossenbürg 9 kwietnia 1945 r.: – Nie ma drogi do pokoju na ścieżce bezpieczeństwa. Na pokój trzeba się odważyć, jest on bardzo śmiałym przedsięwzięciem i nigdy nie może być zapewniony. Pokój jest przeciwieństwem bezpieczeństwa. Postulat bezpieczeństwa oznacza nieufność, a ta z kolei rodzi wojnę – Tarliński zacytował słynną „Mowę pokoju” (1934) Bonhoeffera, który urodził się we Wrocławiu. Pokój nie może być osiągnięty przez traktaty polityczne, nie przez wielkie banki i pieniądze, nie przez zbrojenia wojskowe. Pokój pochodzi raczej „z wiary i posłuszeństwa Bogu Wszechmogącemu i Jego przykazaniom” – powiedział Tarliński, powtarzając słowa Bonhoeffera.

Etwa 30 Menschen nahmen an der Andacht in Oppeln teil.
Foto: Lucas Netter

Wikariusz biskupi zakończył swoje kazanie słowami: – Jesteśmy wezwani do pielęgnowania pokoju, a nie do niepokoju i rozpaczy. Pokój musi być tworzony: – W nas samych i wokół nas – w naszych rodzinach, w naszych parafiach, w naszym regionie, w naszym kraju, w Europie. Ważne jest, aby słuchać wewnętrznego głosu Boga i podążać za nim. Bóg daje nam siłę i bezpieczeństwo, abyśmy byli ludźmi pokoju.

In diesem Jahr fand die Andacht zum Volkstrauertag in Oppeln bei der Evangelisch-Augsburgischen Kirchengemeinde statt.
Foto: Lucas Netter

W modlitwie uczestniczyli także konsul Niemiec w Opolu Peter Herr oraz przewodniczący VdG Rafał Bartek. W kuluarach wydarzenia ten ostatni skomentował znaczenie Dnia Żałoby Narodowej dla mniejszości niemieckiej w Polsce: – Dzień Żałoby Narodowej przypomina nam o wspólnej historii naszych regionów, Śląska i byłych Prus Wschodnich. Obie wojny światowe dotknęły miliony ludzi, niezależnie od narodowości. Dlatego my, jako mniejszość niemiecka, staramy się podnosić świadomość tego dnia pamięci – mówi Bartek.

Das Blasorchester „BSA Brass“ spielte im Anschluss an die Andacht noch ein kurzes Konzert.
Foto: Lucas Netter

Obchody również na Warmii i Mazurach

W tym samym czasie co nabożeństwo w Opolu w innych częściach województwa odbyły się uroczystości upamiętniające z okazji Dnia Żałoby Narodowej. Mniejszość niemiecka w miejscowości Borki Wielkie (Groß Borek) zebrała się pod pomnikiem poległych przed miejscowym kościołem franciszkanów, aby wspominać zmarłych w czasie wojny. Podobne spotkanie odbyło się również pod pomnikiem poległych w Gierałtowicach (Gieraltowitz) w gminie Reńska Wieś (Reinschdorf), które zorganizowały rada gminy Reńska Wieś oraz Niemieckie Koło Przyjaźni w Długomiłowicach (Langlieben).

Pomnik upamiętnia poległych w I wojnie światowej mieszkańców parafii. Na spotkaniu obecnych było ok. 20 osób, a uświetniła je swą grą na trąbce Basia Weinkopf z orkiestry w Pokrzywnicy. Po słowie wprowadzenia, które wygłosił Tomasz Kandziora – przewodniczący zarządu gminnego TSKN na Śląsku Opolskim, dalszą, modlitewną, część spotkania poprowadził ksiądz proboszcz Adam Rybold. Na koniec złożono kwiaty oraz zapalono znicze, by upamiętnić wszystkich poległych i ofiary wszelkich wojen czy totalitaryzmów. Szczególnie te, którym nie dane było spocząć w rodzinnej ziemi.

– Na terenie gminy takie denkmale mamy w 12 na 15 miejscowości i staramy się co roku odwiedzić jeden z nich właśnie w czasie Volkstrauertag – mówi Tomasz Kandziora, który pełni również funkcję wójta gminy Reńska Wieś. – Jest to nasz wyraz pamięci i szacunku wobec tych, którzy zginęli w wyniku działań wojennych czy prześladowań, bez względu na to po której stronie konfliktu stali – dodaje.

Andacht vor dem Gefallenendenkmal in Gieraltowitz
Foto: Mniejszość Niemiecka w Gminie Reńska Wieś
Die Andacht zum Volkstrauertag in Groß Borek
Foto: Damian Hutsch

W województwie śląskim na cmentarz wojskowy w Siemianowicach (Siemianowitz-Laurahütte) zaprosiły związki powiatowe Niemieckiego Koła Przyjaźni w Bytomiu i Katowicach. Mniejszość niemiecka w Stolarzowicach (Stollarzowitz) po raz kolejny zebrała się w miejscowym kościele Chrystusa Króla, aby uczcić pamięć ofiar wojny i tyranii.

Auf dem Soldatenfriedhof in Siemianowitz-Laurahütte: Martin Lippa (links) und Eugeniusz Nagel vom DFK im Bezirk Schlesien gedenken der Toten.
Foto: Deutsch-Polnische Redaktion Mittendrin
Gottesdienst zum Volkstrauertag in der Christ-König-Kirche in Stollarzowitz
Foto: Deutsche Minderheit in Stollarzowitz

Jednak zaduma mniejszości niemieckiej w Polsce nad tegorocznym Dniem Żałoby Narodowej nie ograniczyła się do Śląska: uroczystość odbyła się również na Warmii i Mazurach, a dokładniej na cmentarzu w Jakubowie (Jakobsberg) w Olsztynie, zorganizowana została, jak zawsze, przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej (AGDM).

Gedenken auf dem Ehrenfriedhof am Jakobsberg in Allenstein
Foto: Allensteiner Gesellschaft Deutscher Minderheit (AGDM)

Centralne upamiętnienie w Niemczech

Wczesnym popołudniem Dnia Żałoby Narodowej w niemieckim Bundestagu w Berlinie odbyła się coroczna Centralna Uroczystość Upamiętniająca Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wygłosił tradycyjne przemówienie upamiętniające zmarłych. Tegoroczne obchody koncentrowały się na przyjaźni niemiecko-szwedzkiej, a także na wielu współczesnych konfliktach. Mając to na uwadze, przemówienie okolicznościowe wygłosiła szwedzka księżniczka Wiktoria. Swoje uczucia do Niemiec określiła jako „szczere i głębokie” i przypomniała o zróżnicowanych relacjach między Niemcami a Szwecją, które sięgają daleko w przeszłość i nie zawsze były pokojowe. – Powinniśmy pamiętać o tym z pokorą – przypomniała.

Kronprinzessin Victoria von Schweden während ihrer Rede im Deutschen Bundestag
Foto: Deutscher Bundestag/Screenshot

Odnosząc się do wojen na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, Wiktoria, która ma niemiecką matkę i wygłosiła swoje przemówienie w języku niemieckim, powiedziała: – Ludzkość stoi w obliczu wyzwań, które stają się coraz trudniejsze i pilniejsze. Nastroje na świecie są tak lodowate, jakie już dawno nie były.

Die Zentrale Gedenkstunde des Volksbundes Deutsche Kriegsgräberfürsorge zum Volkstrauertag fand wie immer im Deutschen Bundestag statt.
Foto: Deutscher Bundestag/Screenshot

Zaapelowała o to, aby nigdy nie zapomnieć lekcji wyciągniętych z okropności wojny i tyranii oraz wspólnie przyjąć na siebie odpowiedzialność. Jednocześnie córka szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa zdołała wzbudzić zaufanie: – Jest źródłem nadziei, że rządy i narody demokratycznej Europy będą trzymać się razem w trudnych czasach. Niemieckie doświadczenie pokazuje, że można przezwyciężyć nawet najciemniejszą przeszłość.

Lucas Netter

Show More