Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lecznicze ziarna

Sezam, którego używamy w przemyśle spożywczym, to sezam indyjski, znany także jako sezam wschodni, kunżut lub łogowa wschodnia. Jest to bardzo wszechstronna roślina oleista o wielu zastosowaniach w kosmetyce i kuchni. Z sezamu wyrabia się chałwę oraz popularne sezamki, jednak najsilniejsze właściwości lecznicze mają surowe ziarna.


Sezam to pokarm niezwykle bogaty w wartości odżywcze, takie jak: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, mangan, selen, witamina A, witamina E i witaminy z grupy B, jest także źródłem błonnika. Poza tym nasiona sezamu zawierają dwie unikalne substancje: sezaminę i sezamolinę. Obie należą do lignanów, które wykazują właściwości obniżające cholesterol i chroniące wątrobę. Bogactwo minerałów w nasionach sezamu sprawia, że jest on świetnym dodatkiem do diety i ma wiele zalet zdrowotnych.

Sezam to pokarm niezwykle bogaty w wartości odżywcze.

Świetny dodatek
Duża zawartość miedzi w nasionach sezamu przynosi ulgę przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, ponieważ zmniejsza ból i opuchliznę. Miedź zawarta w ziarnach jest skuteczna, ponieważ to kluczowy minerał biorący udział w reakcjach enzymatycznych o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Co więcej, sezam odgrywa ważną rolę w łączeniu kolagenu i elastyny – podstawowych substancji zapewniających strukturę, odporność i elastyczność naczyń krwionośnych, kości oraz stawów. Natomiast ze względu na wysoką zawartość magnezu ma on właściwości wspomagające zarówno układ oddechowy, jak i krwionośny. Badania wykazały skuteczność magnezu zawartego w nasionach sezamu przy obniżaniu ciśnienia krwi, co jest czynnikiem wpływającym na zapobieganie zawałom, udarom i chorobom serca związanym np. z cukrzycą. Dzięki zawartości magnezu sezam ma właściwości przyczyniające się także do zapobiegania spazmom dróg oddechowych przy astmie oraz spazmom naczyń krwionośnych wywołującym ataki migreny.

Nasiona sezamu zawierają: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, mangan, selen, a także są źródłem błonnika.
Foto: Unsplash

Rak okrężnicy, osteoporoza, migrena
Sezam zawiera pokaźne dawki wapnia, który dobroczynnie wpływa na wiele układów. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a przede wszystkim na stan zębów. Minerał ten chroni też przed osteoporozą, pozytywnie oddziałuje na układ mięśniowy oraz serce. Do tego pomaga chronić komórki okrężnicy przed substancjami rakotwórczymi, zapobiega utracie masy kostnej w wyniku menopauzy i przypadłości takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Wapń zapobiega też migrenowym bólom głowy oraz łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Na 100 gramów ziaren sezamu przypada też aż 1160 miligramów wapnia. Jednak sezamki lub chałwa to nie najlepsze źródło sezamu i wartości odżywczych w nim zawartych, ponieważ często zawierają one dodatkowe składniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Sezam powinniśmy spożywać w formie ziaren na surowo. Surowy sezam możemy spożywać bezpośrednio, jedząc niełuskane nasiona, jednak można nim również wzbogacić wiele potraw i dań.

Trafione pomysły
Dodanie sezamu do zup, kanapek, sałatki, surówki lub gotowanych warzyw to naprawdę dobry pomysł. Doskonale wzbogaci on też smak ryżu lub makaronu, a także ryb czy mięsa, jeśli dodamy go do panierki. Na rynku dostępne są również produkty z sezamu przetworzonego, łatwo przyswajalnego dla organizmu. Są to m.in. gomasio (mieszanka soli i prażonych nasion sezamu) lub masło sezamowe. Nie wolno zapomnieć też o oleju sezamowym, który jest jednym z najbardziej cenionych produktów pochodzących z ziaren sezamu. Otrzymywany jest w wyniki zimnego tłoczenia, ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, zapobiega procesom starzenia, a także działa rozgrzewająco. Stosowany jest również do masażu skóry.

Karolina Świerc

Show More